خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

نگهداری از گیاه بامبو

نگهداری از گیاه بامبو

نگهداری از گل‌ و گیاه در منزل به ما روحیه و طراوت می‌بخشند. گیاه بامبو یکی از پرطرفدار ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود که همیشه سبز و زنده است. گیاه بامبو به عنوان یک گیاه خوش شانس آپارتمانی در همه جا مناسب است که به عنوان اصل فنگ‌شویی برای جذب انرژی مثبت در خانه نگهداری می‌شود. این گیاه به شکل نی که در مناطقی در افریقا و در قسمتی از جنوب شرقی آسیا تعلق دارد. این گیاه در شرایط خوب می‌تواند حدود ۵۰ متر رشد کند و اگر قصد نگهداری از این گیاه زیبا و مقاوم دارید در این مقاله ما به طور کامل از نحوه نگهداری این گیاه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی کامل با گیاه بامبو

گیاه بامبو در اصل از خانواده گیاهان غول پیکر محسوب می‌شود. این گیاه رشد و مقاوم بسیاری دارد و همچنین بیشتری از مردم آن را نمادی از قدرت و استقامت می‌شناسند. همانطور که در ابتدا گفتیم این گیاه به قسمت‌هایی گرم از جنوب شرقی آسیا و آفریقا تعلق دارد  و به همین دلیل شرایط نگهداری از این گیاه آسان است. برخی از افراد معتقد هستند این گیاه شانس میاورد و نام اصلی این گیاه Bambusoideae است. از این گیاه انتظاری نمی‌رود که در نگهداری گل بدهد و خرس‌ها و پانداها به گیاه بامبو علاقه بسیاری دارند و برگ این درختان خوراک پانداها و خرس‌ها می‌شود.

گیاه بامبو قرن‌هاست نشانه‌ و نماد  شادی، موفقیت، سرزندگی و قدرت روح در خانه ها استفاده می‌شود.

نگهداری از گیاه بامبو در محیط‌ با نور خورشید کافی، دمای گرم و آب فراوان تقریبا آسان است، در این مقاله قصد داریم که تمامی نکات برای نگهداری از گیاه بابمو بپردازیم اگر شما هم در خانه  گیاه بابمو دارید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه نگهداری از گیاه بابمو

نحوه نگهداری از گیاه بابمو

 • انتخاب ظرف مناسب:

ظرف مناسب برای گیاه بابمو باید بزرگ و عمیق باشند که ریشه‌های این گیاه کاملا در آب رشد کند و همچنین در آب غوطه ور باشند. گیاه بابمو باید حتما در آب باشد و برای اینکه مطمعن شوید ریشه‌های این گیاه کاملا در آب است بهترین گزینه استفاده از گلدان و ظروف شیشه‌ای است. بیرون بودن ریشه‌های بابمو موجب خرابی و از بین رفتن این گیاه می‌شود پس دقت داشته باشید که تمامی ریشه‌ها در آب باشد. (فقط ریشه‌ها در آب باشد کافی است)

 • بهترین مکان برای نگهداری از گیاهان بامبو:

گیاه بامبو باید در مکانی نگهداری شود که نور و روشنایی کافی را داشته باشد اما نباید در برابر نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. این گیاه را بهتر است در نزدیک پنجره بگذارید تا در بیشتر روز نور روشن و غیرمستقیم داشته باشد و اگر متوجه این شدید که برگ‌ها به رنگ سبز روشن درمیاید یعنی به نور بیشتری نیاز دارد.

 • دمای مناسب برای نگهداری از گیاه بامبو:

برای اینکه گیاه بامبو در دمای مناسب رشد کند بهتر است مکان گرمی را برای نگهداری انتخاب کنید دمای مناسب برای نگهداری بامبو باید بین ۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد باشد واین گیاه را از دمای پایین ۱۵ درجه سانتی گراد دور کنید زیرا گیاه دچار سرمازدگی می‌شود . بنابراین مکانی با دمای متعدل رو به گرم برای بامبو مناسب است.

 • رطوبت لازم برای گیاه بامبو:

این گیاه برای رشد و ادامه حیات خود نیاز به رطوبت ندارد و بابت تامین رطوبت برای این گیاه نگران نباشید و در هر محیطی با هر شرایط رطوبتی رشد خوبی می‌کند. اما اگر مایل هستید می‌توانید هفته‌ای یکبار غبارپاشی کنید و با نکردن این کار هیچ مشکلی در رشد گیاه بامبو به وجود نمی‌آید و تامین رطوبت الزامی نیست.

آبیاری درست و صحیح از گیاه بامبو 

یکی از مهم ترین عوامل برای نگهداری از گیاه بامبو روش آبیاری صحیح است. این گیاه هم قابلیت نگهداری در آب دارم و هم در خاک ولی به دلیل اینکه نگهداری از گیاه در آب راحت تر است و آسیبی به گیاه نمی‌زند، اکثر مردم تمایل دارند بامبو را در آب نگهداری کنند. بعضی از افراد فکر میکنند که چون گیاه بامبومقاوم است هر نوع آبی برای آبیاری آن می‌توان استفاده کرد. برای اینکه بامبو رشد خوبی داشته باشد توصیه می‌شود از آب معدنی یا آب مقطر برای آبیاری آن استفاده کنید. از آب لوله کشی هم می‌توانید استفاده کنید ولی بخاطر کولری که در آب وجود دارد بهتر است قبل از آبیاری آن را بجوشانید.

همانطور که می‌دانید ریشه گیاه بامبو باید کاملا در آب باشد و آب داخل ظرف را باید هر هفته عوض کنید.

نکته اول: این است که حواستان باشد نباید آب داخل ظرف یا گلدان خشک شود.

نکته دوم: ظرف یا گلدان را بعد از هربار تعویض آب آن را کاملا بشورید زیرا وقتی آب یکجا ثابت و راکد باشد ممکن است جلبک‌ها در آن رشد کنند.

نکته سوم: از آب منیزیم‌دار و کلسیم‌دار و آب شور برای آبیاری اصلا استفاده نکنید. استفاده از آب باعث خراب شدن گیاه می‌شود.

خاک مناسب برای گیاه بامبو چیست؟ 

اگر قصد دارید که گیاه بامبو را در خاک نگهداری کنید بهتر است از خاک‌های آماده استفاده کنید که حتما زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب آبیاری به سرعت از گلدان خارج نشود. وقتی که گیاه بامبو را در خاک نگهداری می‌کنید نیاز به کوددهی ندارد و فقط هنگام تعویض گلدان، خاک گلدان را با خاک تازه تعویض کنید که در رشد بامبو تاثیر خوبی دارد.

 

نحوه تعویض گلدان گیاه بامبو

نحوه تعویض گلدان گیاه بامبو

سرعت رشد گیاه بامبو خیلی آهسته است به همین دلیل ۲ الی ۳ سال یک بار اگر حس کردید گلدان بیش از اندازه برای گیاه کوچک است می‌توانید گلدان را تعویض کنید.

 

چگونه رشد گیاه بامبو را افزایش دهیم؟

اگر می‌خواهید بامبو رشد سریع‌تری داشته باشد بهتر است آن را در محیط پر نور قرار دهید و کوددهی نمایید و آب گیاه را هرچند روز یکبار تعویض کنید.

یکی از نکات جالب برای انعطاف پذیری ساقه‌های بامبو می‌توانید با استفاده از نورپردازی مصنوعی ساقه‌های گیاه را به شکا فنری دربیاورید. برای ان کار لازم است گیاه را در جای تاریک قرار بدهید و به مدت چند روز بدون وقفه از یک سمت خاص با استفاده از لامپ های هالوژنی به گیاه نور بتابانید این عمل باعث می‌شود گیاه شکل بگیرد و بعد از چند روز نور را از سمت دیگری به گیاه بتابانید و زمانی که فرم فنری گیاه باب میلتان شد، گیاه را در مکانی با نور طبیعی قرار دهید.

 

آیا گیاه بامبو سمی است؟ 

برگ گیاه بامبو سمی است و با خوردن برگ‌های آن دچار مشکلات گوارشی در فرد و حیوان می‌شود. توصیه می‌شود بامبو را دور از کودکان و حیوانات قرار دهید.

 

قلمه زدن گیاه بامبو چگونه است؟

 • قسمتی از گیاه را درنظر بگیرید و حداقل از ۴ یا ۵ رگه یا گره قطع کنید.
 • توجه داشته باشید گیاه را از جای گره قطع نکین از میان گره ها ببرید.
 • قلمه‌ها را در آب و خاک قرار دهید تا ریشه در بیاوردند
 • معمولا پی از چند هفته گیاه ریشه دار می‌شود و برگ در میاورد و شما به راحتی می‌توانید این گیاه را تکثیر کیند.

 

انواع بیماری و مشکلات گیاه بامبو 

 • زرد شدن برگ‌ها: باید آبیاری آن را کاهش دهید و تا قبل از خشک شدن خاک از آبیاری مجدد پرهیز کنید.
 • قهوه‌ای شدن برگ‌ها: بخاطر پوسیدگی و محیط سرد است. گیاه را در منزل و محیط گرم تر نگهداری کنید.
 • خشک شدن ساقه و برگ: به دلیل آبیاری نامنظم و نادرست این مشکل پیش می‌آید و باید آبیاری را افزایش و منظم انجام دهند.
 • پوسیدگی ساقه بامبو: وقتی که ساقه گیاه زرد یا شل می‌شود یعنی ساقه دچار پوسیدگی شده است و باید با روش قلمه زدن گیاه را در گلدانی دیگر تکثیر کنید.
 • کپک زدن و قارچی شدن گیاه : در صورت قارچی شدن گیاه از قارچ کش های مخصوص گیاه را سم پاشی کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله تمام اطلاعات درباره گیاه بامبو و روش‌های نگهداری آن را بررسی کردیم. امیدوارم این مطلب برایتان مفید باشد.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

علت اصلی بوی بد دهان چیست؟

خواندن مطلب بعدی ←

سرطان کبد چیست؟ راه‌های درمان آن را بشناسید

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین