خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

نمره منفی گواهینامه چیست؟

نمره منفی گواهینامه چیست؟

اگر در دسته رانندگان پرخطر نباشیم، حتما اشخاصی را می‌شناسید که رانندگی خطرناکی دارند و اعتقاد دارند. اگر هم دچار خطا شوند، فقط با پرداخت خلافی ماشین خود می‌توانند همه اسبق منفی و خلاف‌های خود را تصویه کنند. درحالی‌که پلیس راهنمایی رانندگی برای کاهش تردد بی ملاحظه و جلوگیری از خطر آفرینی این سرنشینان، مقرراتی مثل نمره منفی گواهینامه را در نظر گرفته است. اما نمره منفی گواهینامه چیست، چگونه لحاظ می‌شود و چگونه باید آن را استعلام و یا پاک کرد. در این وبلاگ خبری می‌خواهیم صفر تا صد کلیات مربوط به نمره منفی گواهینامه را مورد بحث قرار دهیم. با توکا مگ همراه باشید.

نمره منفی گواهینامه چیست؟ و چگونه ثبت می شود؟

 

نمره منفی گواهینامه چیست؟ و چگونه ثبت می شود؟

 

نمره منفی گواهینامه مدلی جریمه غیر مالی است که برای رانندگان بی ملاحظه در نظر گرفته می‌شود. این جریمه به شکل امتیاز منفی برای رانندگانی که قوانین رانندگی را نقض می‌کنند و جریمه‌های مالی هم برای آنها اهمیت زیادی ندارد، در شبکه راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود. این تنبیه به‌عنوان یک اهرم فشار برای این سرنشینان عمل می‌کند تا آنها را به رانندگی آرام‌تر و رعایت قانون و مقررات دعوت کنند. نمره منفی درجه‌های مختلفی دارد و هر سطح از آن پیامدهای متفاوتی را در بر می‌گیرد.

کدام جریمه‌های رانندگی شامل نمره منفی گواهینامه می‌شود؟

شاید برای شما هم این پرسش پیش آمده باشد که آیا با مرتکب هر یک از ۱۷۲ مورد تخلف رانندگی، باید در انتظار دریافت پیامک نمره منفی گواهینامه باشیم؟ خیر. تنها عمل پر خطری که جان و مال سرنشین یا اشخاص دیگر را تهدید کند، باعث گرفتن نمره منفی گواهینامه می‌شود. این خلاف‌ها ۲۰ مورد است که در ادامه وبلاگ به برسی آنها پرداخته‌ایم.

نمره منفی گواهینامه چطور ثبت می‌شود؟

اگر تخلف به وسیله دوربین ثبت و پلاک خودرو وارد سیستم شود، طبق قانون مسئولیت که صاحب خودور را مسئول ماشین خود می‌داند، نمره منفی برای گواهینامه صاحب خودرو منتقل می‌شود. اما اگر پلیس راهور خلاف شما را مشاهده کند و تخلف را لحاظ کند، نمره منفی مستقیم به فرد خاطی اهدا می‌شود.

نمره منفی به چه شخصی تعلق دارد، صاحب یا راننده خودرو؟

همان گونه که در بالا گفته شد ثبت تخلف‌ها ۲ صورت دارد، یکی را پلیس و دیگری را دوربین‌های برسی تخلفات موجود در راه‌ها ثبت می‌کند. اگر پلیس شخصا تخلف را ببیند و ماشین را متوقف کند، اعمال قانون به شکل تسلیمی است. در این مدل برگه جریمه باتوجه ‌به مشخصات سرنشین، گواهینامه او، مدل تخلف و مکان و زمان آن نوشته می‌شود. به این شکل جریمه برای راننده ماشین ثبت می‌شود. اما در دیگر شرایط که دوربین خلاف را ثبت می‌کند یا سرنشین خودرو در هنگام ایست دادن پلیس توقف نکند، تخلف و نمره منفی برای ماشین ثبت می‌شود.

عمل محدودیت جریمه نمره منفی گواهینامه به چه شکل می‌باشد؟

نمره منفی گواهینامه ۳ مرحله دارد و هر مرحله از آن پیامدهای گوناگونی را در بر می‌گیرد. در ادامه بیان می‌کنیم که منظور از این مراحل چیست و چگونه کار می‌کنند:

مرحله یک:

مرحله یک ویژه آن اشخاصی است ک مجکوع نمره‌های منفی گواهینامه آنها به ۳۰ رسیده‌است. در این مرحله گواهینامه رانندگی راننده موردنظر به مدت ۹۰ روز توقیف می‌شود. راننده در این زمان امکان نشستن پشت فرمان هیچ خودرویی را ندارد. بعد از گذراندن این مدت زمان، راننده می‌تواند با پرداخت هزینه ۶۰ هزار تومان گواهینامه خود را آزاد بکند.

مرحله دوم:

اگر بعد از طی کردن مرحله و آزاد شدن گواهینامه حمع نمرات منفی راننده‌ای به ۲۵ برسد، گواهینامه مانند قبل توقیف می‌شود. زمان توقیفی در این مرحله بیشتر است. رانندگان خاطی در این سطح به مدت ۶ ماه اجازه رانندگی نخواهند داشت. بعد از گذراندن این مدت زمان، آن‌ها می‌توانند با هزینه ۹۰ هزار تومان دوباره گواهینامه خود را تحویل بگیرند.

مرحله سوم:

سطح سوم مرحله پایانی محدودیت‌های نمره منفی گواهینامه است. اگر راننده‌ای پس از گذراندن دو مرحله پیش دوباره به رانندگی پر خطر خود ادامه دهد و جمع نمره منفی گواهینامه او به ۲۰ برسد، گواهینامه او ابطال می‌شود و برای وقت یک سال اجازه رانندگی ندارد. راننده خاطی پس از یک سال می‌تواند بعد از شرکت کردن در کلاس‌های رانندگی شروع به گرفتن گواهینامه جدید کند. علاوه بر این، او باید برای دریافت گواهینامه جدید هزینه یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان به حساب خزانه عمومی پرداخت کند.

با چند نمره منفی گواهینامه سلب می شود؟

همان گونه که در بالا گفته شد، گواهینامه رانندگان پرخطر تنها در سطح سوم اعمال محدودیت‌ها ابطال می‌شود؛ یعنی راننده‌ باید در سطح اول ۳۰ نمره منفی، در سطح دوم ۲۵ نمره منفی و در مرحله پایانی ۲۰ نمره منفی بگیرد تا گواهینامه او جلب و ابطال شود. این یعنی یک راننده در کل باید کمه کم ۷۵ نمره منفی کسب کرده باشد تا گواهینامه‌ او سلب و ابطال گردد.

کلام آخر

با توجه به موارد بالا بهتر است بدانیم علاوه منفی شدن گواهینامه توسط رانندگی پر خطر ممکن است به جان خود و دیگران صدمه غیر قابل جبرانی وارد کنیم. پس بهتر است رانندگی سالم و قانونمندی را داشته‌باشیم.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

نکات قبل از خرید خودرو که باید آن را رعایت کنیم؟

خواندن مطلب بعدی ←

فرمول حل مکعب روبیک

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین