خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

 مناطق سردسیر کشور کدامند؟

در ایران مناطق کوهستانی بسیار وجود دارد. در همه‌ی این ناحیه‌ها شهرها و روستاهای زیادی به وجود آمده‌است که میانگین دمای هوای آن ها در طول سال خیلی پایین می‌باشد. به همین علت به عنوان شهر‌های سرد سیر ایران محسوب می‌شوند. در این وبلاگ می‌خواهیم مناطق سردسیر کشور را برای شما بیان کنیم پس با مجله خبری توکا مگ همراه باشید.

مناطق سرد کشور در چه استان‌هایی می‌باشد؟

بعضی از جذابه‌های مناسب سفر برای فصل تابستان که هوای خنک دارند را آشنا می‌کنیم. در این مقاله فهرست جامعی از شهر های سرد ایران را خواهید دید. البته باید در نظر بگیرید همه‌ی شهرها و روستا های اطراف مواردی که اسم برده می‌شود نیز به طور خود به خود در این لیست قرار دارند، هرچند نامشان یاد نشود.

شهر اردبیل

مناطق زیبای سردسیر کشور کجاست

اردبیل یکی مناطق سردسیر کشور عزیزمان ایران می‌باشد. شهری که محال است در زمستان برف آن را نپوشاند. مردمان خونگرم اردبیل زمستان‌های بسیار سردی را پشت سر میگذرانند. در فصل تابستان هم بدون توجه به این فصل اردبیل بسیار خنک و خوش آب و هوا می‌باشد. برای سفر در تابستان می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای مسافرت باشد.

شهر زنجان

مناطق زیبای سردسیر کشور کجاست

در لیست سرد سیرترین شهرهای ایران به ترتیب، زنجان در جایگاه دوم قرار دارد و میانگین دمای هوای آن در گذر سال به ۱۰ درجه سلسیوس می‌رسد. زنجان که خیلی سرد سیر می‌باشد، روستای خیرآباد ذکر شده‌است که  دمای آن در در فصل زمستان به منفی ۲۰ در سلسیوس کاهش پیدا می‌کند. خنکی هوای این این ناحیه در روزهای تابستانی روزهایی دلنشین برای بومیان منطقه و همین‌طور توریستان آماده می‌کند. درست در اواسط تابستان یعنی ماه مرداد هوای دلپذیر وارد استان زنجان و شهر زنجان می‌شود. در میان ناحیه گوناگون این استان، منطقه‌ی سلطانیه مناسب‌ترین آب و هوا را در هنگام تابستان دارد.

شهر شهرکرد

مناطق زیبای سردسیر کشور کجاست

شهرکرد که در شمال غرب ایران زمین قرار دارد، مرتفع‌ترین شهر کشور ایران می‌باشد. به همین علت نام بام ایران را برای آن انتخاب کردند. مکان‌های طبیعی بسیاری و چشم ‌اندازهای جذابی در این شهر مشاهده می‌شود و هر یک جذابیت بسیار بالایی دارند. از لحاظ سرما این شهر نیز در لیست سرد ترین شهرهای کشور می‌باشد و میانگین آب و هوای سالیانه‌ی آن ۱۱ درجه سلسیوس می‌باشد. به همین علت شهرکرد می‌تواند یکی از مناسب‌ترین ناحیه برای گردشگری در فصل‌های گرم سال باشد. چون در اوج گرمای شدید تابستان می‌‌توانید در این شهر هوای دلچسب و مطلوب را تجربه کنید.

شهر همدان

مناطق زیبای سردسیر کشور کجاست

همدان در دامنه‌ی کوه الوند در غرب ایران قرار گرفته‌است. این شهر کوهستانی نیز در میان شهر‌های سردسیر ایران میانگین دمای ۱۱ درجه سلسیوس، جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده‌است. همدان را به عنوان یک شهری دارای تاریخ و باستان مهم می‌شناسند و بیشتر اشخاص می‌دانند که اسم کهن آن هگمتانه است. در ایام گذشته پایتخت پادشاهی در دوره هخامنشیان اشکانیان و ساسانیان و … بوده است. به همین علت مکان‌های باستانی و گردشگری بسیار زیادی دارد. توصیه می‌شود که از این شهر در فصل‌های گرم سال مشاهده کنید و از هوای دلچسب و خنک آن به خوشی استفاده کنید.

شهر ارومیه

مناطق زیبای سردسیر کشور کجاست

ارومیه نیز با میانگین دمای هوای ۱۲ درجه سلسیوس در لیست مناطق سرسیر شهر‌های ایران به ترتیب قرار گرفته‌است. این شهر در مسافت ۲۰ کیلومتری از دریاچه ارومیه قرار گرفته‌است و در ارتفاعات کوهستانی واقع است. به همین علت زمستان سردی را در آنجا خواهید دید و هوای تابستان مطلوب است. بیشتر اوقات این شهر در یخ بندان است. در اطراف ارومیه باغ میوه‌های گسترده‌ای مشاهده می‌شود و این شهر به طور کلی از لحاظ طبیعی خیلی ویژه می‌باشد. اگر قصد مسافرت به این شهر را دارید در فصل بهار یا تابستان سفر کنید و مطمئن باشید جاذبه‌های باستانی و طبیعی بسیاری برای پر کردن برنامه طبیعی شما دارد.

شهر سنندج

مناطق زیبای سردسیر کشور کجاست

سنندج با میانگین دمای هوای ۱۲ درجه سلسیوس در طی سال یکی از مناطق سردسیر ایران به حساب می‌آید. البته سنندج یکی از سرسبزترین مناطق ایران نیز هست و آب و هوای معتدل و دلنشینی در فصل‌های بهار و تابستان دارد. افزون بر طبیعت دلنشین بافت قدیمی و باستانی این شهر نیز گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. سنندج در ناحیه کوهستانی زاگرس واقع شده‌است. اگر در تابستان به سنندج سفر بروید، تجربه‌ی دلنشینی از یک سفر ایده آل را در خاطرات خود بر جای می‌ماند.

شهر تبریز

مناطق زیبای سردسیر کشور کجاست

تبریز از نظر گستردگی سومین شهر پهناور در ایران می‌باشد. میانگین دمای هوای آن در طی سال ۱۲ درجه سلسیوس می‌باشد.  بنا بر این در تابستان می‌توانید به این شهر خوش آب و هوا  سفر کنید و از مکان‌های جذاب و گردشگری آن دیدن کنید و لذت ببرید. تبریز شهری تاریخی می‌باشد و آثار بسیاری زیادی در خود قرار داده‌است. افزون بر این مدل‌های صنایع دستی و سوغاتی های ارزشمند را در این شهر می‌توانید یافت کنید. قالی‌ها و فرش های فوق‌العاده و دستباف تبریز در تمامی جهان معروف است. قابل توجه می‌باشد که تبریز به عنوان شهر بدون گدا و یکی از امنیت‌ترین کلان شهرهای کشور می‌باشد.

منطقه فیروزکوه تهران

فیروزکوه شهر خنک و زیبا در شمال شرق استان تهران است که بر عکس هوای مطلوب تهران در دسته‌ شهرهای سرد به حساب می‌آید و میانگین دمای آن ۱۲ درجه سلسیوس است. این شهر محل گردش روزهای گرم سال برای پایتخت ‌نشینان است. مکان‌های طبیعی و تاریخی پی در پی در فیروزکوه قرار دارد که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. فیروزکوه آب و هوای نیمه مرطوب و معتدل دارد و رودخانه‌های خروشان بسیاری از درون آن عبور می‌کند. باغ‌های خرم و بسیاری در روستا‌های آن هر ساله میوه‌های مورد نیاز مردم آن ناحیه‌ می‌باشد.

کلام آخر

با توجه به صحبت‌های گفته‌شده در بالا با برخی از مناطق سردسیر کشور آشنا شدید. این می‌تواند اطلاعات شما را در زمینه سفر و گردشگری بالا ببرد. تا برنامه‌ریزی برای سفر خود را به آسانی طراحی کنید. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده‌باشید. اگر چه شما کاربران به این نوع مطالب علاقه دارید. مجله خبری ما را در دسته‌ی طبیعت و گردشگری دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

طرز تهیه دسر ترامیسو ایتالیایی

خواندن مطلب بعدی ←

جاذبه‌های گردشگری چابهار

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین