خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

شهر اهواز برای اولین بار در زمان عیلامیان بنا شده‌است؛ با اینکه در طول تاریخ ۲ بار تخریب‌ شده و بعد از ویرانی دفعه اول بعد از گذشت ۳ هزار سال از عصر عیلامیان به حکم اردشیر بابکان پادشاه اشکانی دوباره احداث و آباد شد. شهر اهواز به علت قرار گیری در راه رودخانه کارون، منطقه‌ای پر آب همراه با مکان‌های طبیعی فراوان و آب و هوای دلنشینی است و به علت تاریخ بالا دارای جاذبه‌های باستانی بسیاری است که این شهر را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد توریستی مبدل کرده‌است.همین‌طور شهر اهواز با تعداد پل بسیار و دارای رتبه اول در خاورمیانه است استکه بشتر مردم اهواز را شهر پل‌ها معرفی می‌کنند.

رود کارون

مناطق دیدنی و زیبای گردشگری در شهر اهواز

محال ممکن است به اهواز و خوزستان مسافرت کنید و به دیدن رود کارون پر آب ترین و عظیم‌ترین رود ایران نرفت. رودی جذاب که با وجود ناملایمات و کم آبی‌ها به عنوان رودی کلیدی برای اهواز است. در سال‌های گذشته، رود کارون به عنوان عظیم‌ترین و پرآب‌ ترین رودخانه‌ ایران شناخته می‌شد.

و برای بسیاری از گردشگران منطقه‌ای پر از خاطره می‌باشد، اما الان رودخانه کارون در تعرض کم‌ آبی و با خشکی مواجه شده‌است و با طولی تقریبا ۹۵۰ کیلومتر به عنوان طویل‌ترین رود ایران معرفی شده‌است که از زردکوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری آغاز می‌شود و در فصله‌ی مسیر خود از شهرهای شهرکرد، بروجن، لردگان، ایذه، مسجدسلیمان، شوشتر، اهواز ،خرمشهر و شهرستان کارون گذر می‌کند.

آبی که در اهواز برای آشامیدن استفاده می‌شود از این رود تامین می‌شود و به عنوان منطقه‌ای تفریحی پررونق میزبان مسافران داخلی و خارجی معرفی شده است. کلمه کارون از واژه‌های قارن یا کران به معنی پسر و ادامه دهنده نسل انتخاب شده و در کل اشاره به امتداد خیلی طویل این رود دارد.

پل سفید یا پل معلق:

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

یکی از اصلی‌ترین نمادهای این شهر پل معلق یا پل سفید است و اغلب از شهر اهواز صفحه‌ای در ذهن دارند که دارای رودخانه‌ای عظیم همراه با پلی معلق روی آن می‌باشد. این پل در سال ۱۳۱۵ روی رودخانه‌ کارون احداث شده‌است و به عنوان اولین پل معلق ایران مشهور می‌باشد. خوب است بدانید این پل یکی از قشنگ‌ترین سوژه‌های عکاسی در شهر جذاب اهواز می‌باشد. پل سفید به علت رنگ بدنه خود به پل سفید معروف است و دارای معماری مدرنی است، به شکلی که در سال ۱۳۷۸ در لیست آثار ملی کشور به ثبت شده‌است.

پل سیاه:

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

پل سیاه، یکی از ابتدایی و اصلی‌ترین مناطق گردشگری شهر اهواز می‌باشد. این پل حدودا در محل پل کهن اهواز واقع است که به عصر ساسانی متعلق است و برای سال‌ها مانند کمربند سیاه دو سمت کارون را به‌ هم متصل کرده بود و پروژه جدید پل سیاه همزمان با تاسیس راه آهن سراسری در ۱۳۰۸ احداث شد و به یکی از اصلی‌ترین مسیرهای ارتباطی ریلی جنوب کشور مبدل شد. علت نامگذاری پل سیاه بر روی این بنا به دلیل رنگ تیره بدنه پل می‌باشد.

آبشار مصنوعی اهواز

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

شهر اهواز دارای طویل‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه می‌باشد که روی هفتمین پل اهواز بنا شده و این آبشار با نورپردازی بی فوق العاده خود خیلی زیبا و دیدنی است. فواره‌های آب از اطراف پل به درون رودخانه ورود می‌کنند و ممکن نیست به شهر اهواز بروید و از این آبشار قشنگ دیدن نکنید، چون یکی از مناطق توریستی و گردشی ایران می‌باشد و شامل دو قوس درونی و بیرونی می‌باشد.

بازار عبدالحمید اهواز

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

بازار عبدالحمید یکی از کهن‌ترین بازارهای این شهر است که در خیابان نظامی یا نظری‌ پورمیان خیابان نادری و امام خمینی قرار گرفته‌است و تاریخ این بازار به یک قرن قبل باز می‌گردد که هنوز هم می‌توان ظاهر سنتی آن را در آن تشخیص داد.افزون بر کالاهای گوناگون و صنایع دستی و بومی، مناطق باستانی دیگری مانند خانه دادرس مرتبط به زمان قاجاریه هم در حیطه‌ی بازار عبدالحمید واقع است. همین‌طور کاروانسرای شیخ خزعل در این بازار قرار دارد که می توانید در موقع دیدن از بازار عبور و مشاهده کنید.

کلیسای سورت مسروپ اهواز یا مسروپ مقدس

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

کلیسای ارمنی مسروپ، در کنار بازار عبدالحمید اهواز قرار دارد و در حال ممکن فعالیت مهمی ندارد و وضعیت نیمه فعال قرار گرفته‌است و تنها قلیلی از ارامنه‌ای که اکنون همچنان در به س می‌یرند به آنجا می‌روند. این کلیسا تقریبا نیم قرن پیش در زمان پهلوی دوم به وسیله «ترداد داویدیان»، کارمند شرکت ملی نفت در سال ۱۳۴۷ به صورت مدرن آماده و بنا شد و معماری این کلیسا ترکیبی از معماری ارمنی- اسلامی می‌باشد.

دانشگاه سه گوش اهواز

مناطق زیبای گردشگری در اهواز

 

دانشگاهی به صورت سه گوش در کنار رود کارون واقع است. بنای این دانشگاه در سال ۱۳۰۸ به اسم ساختمان بانک ملی مرکزی در اهواز تاسیس شده بود که ۳ سال بعد به استانداری منسوب شد و در هنگام جنگ جهانی دوم نیز این بنا به مقر ارتش برگزیده‌شد. در آخر در سال ۱۳۳۶ این ساختمان به دانشکده‌ پزشکی تغییر کرد و از همان زمان به عنوان دانشگاه مهم و خوب شناخته‌شد. از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۹۸ نیز از این بنا به عنوان دانشکده‌ ادبیات و زبان‌‌های خارجی دانشگاه جندی شاپور به کار می‌رفته است.

کلام آخر

در متون بالا با چند تا از مکان‌ و  مناطق زیبای گردشگری در اهواز آشنا شدیم. که شاید توجه شما را برای سفر به این شهر جلب کند. اگر چنانچه به این مدل مدل از وبلاگ‌ها علاقه دارید مجله خبری ما را در دسته طبیعت و گردشگری دنبال کنید.

 

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

۵ چهره مشهور و پرحاشیه از بازیگران ایرانی

خواندن مطلب بعدی ←

طرز تهیه دسر ترامیسو ایتالیایی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین