خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

معرفی بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری

معرفی بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری

معرفی بهترین روش‌های جلوگیری از بارداری

برقراری یک رابطه جنسی سالم یکی از رکن‌های مهم در زندگی مشترک است که دوطرفین باید نکاتی را برای حفظ سلامتی خود رعایت کنند. برخی از افراد در برقراری رابطه جنسی ترس بارداری را دارند و این مشکل باعث می‌شود لذت کافی را نبرند. اما جای نگرانی نیست، مردان و زنان می‌توانند با چند روش آسان از بارداری ناخواسته تا حدی پیشگیری کنند.

هرکدام از روش‌های پیشگیری از بارداری، مزایا و معایبی به همراه دارد و میزان موفقیت آن‌ها در پیشگیری بایکدیگر متفاوت می‌باشد و زمانی این روش‌ها مؤثرند که به درستی انجام شود و هیچ خطایی نداشته باشید. در این مقاله قصد دارید چند روش از پیشگیری از بارداری بپردازیم. با ما هممراه باشید.

جلوگیری و پیشگیری از بارداری به چه معناست؟

همانطور که پیش تر گفتیم برای اینکه از بارداری پیشگیری کنید باید روش‌ها جلوگیری را به درستی انجام دهید تا از شر بارداری خلاص شوید و برخی از روش‌ها درصد جلوگیری آن بالاتر از دیگر روش‌ها می‌باشد. پیشگیری از بارداری به مجموعه روش‌هایی گفته می‌شود که افرادی برای اینکه از بارداری ناخواسته جلوگیری کنند از این روش‌ها استنفاده می‌کنند. این روش‌ها ممکن است به صورت هورمونی و دارویی استفاده شود که روش‌های هورمونی شامل (آمپول، ایمپلنت، قرص)، دستنگاه‌های داخل رحمی (IUD)، روش‌های طبیعی( توجه به دوره قاعدگی و…)، روش‌های فیزیکی (استفاده از دیافراگم، کاندوم، حلقه واژینال) و روش‌های دائمی (بستن لوله‌های رحم، وازکتومی) می‌باشد که این روش‌ها بسیار رایج هستند. برخی از روش‌ها در برابر بیماری‌های مقاربتی از شما محافظت می‎کند.

برای کسانی که قصد بچه‌دار شدن را ندارد می‌توانند با آگاهی کامل از روش‌های پیشگیری از بارداری خیال خود را راحت کنید اما قبل از استفاده هرگونه روش برای جلوگیری از بارداری، در موارد زیر دقت لازم را داشته باشید که کدام روش برای شما و همسرتان مناسب تر است. قبل از استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری به فاکتورهای زیر دقت کنید، عبارتند  از:

 • دسترسی و سهولت استفاده از روش پیشگیری
 • درصد مؤثر بودن آن در پیشگیری از بارداری
 • قصد باردار شدن در آینده
 • دانستن معایب، خطرات و عوارض جانبی
 • محافظت دربرابر بیماری‌های مقاربتی
 • میزان تاثیر گزاری بر چرخه قاعدگی بانوان
 • تعداد دفعات و شرکای جنسی

روش‌های پیشگیری از بارداری

قبل از انتخاب روش‌های جلوگیری از حاملگی یا دانستن اینکه چه روشی برای شما مؤثرتر است و چه روشی دربرابر بیماری مقاربتی از شما محافظت می‌کند، میبایست قبل از برقراری رابطه جنسی به طور کامل و دقیق با روش‌های پیشگیری از بارداری آشنا شوید تا بتوانید انتخابی درست داشته باشید. در ادامه به روش‌های پیشگیری از بارداری می‌پردازیم.

 1. کاندوم

کاندوم

کاندون اولین و مشهورترین روش برای جلوگیری از بارداری زنان محسوب می‌شود و علاوه بر جلوگیری از حاملگی برای مقابله با بیماری‌های مقاربتی بسیار مؤثر می‌باشدو کاندوم یک پوشش نازک است که از جنس لاتکس و پلاستیک تولید می‌شود و طبق گفته‌ها ۹۰ درصد در جلوگیری از بارداری مؤثر می‌باشد. اگر از این وسیله به درستی و با رعایت بهداشت استفاده شود دربرابر بیماریهای عفونتی درامان می‌مانید. بهتر است بندانید که دونوع کاندوم داریم:

کاندوم زنانه: به دلیل اینکه امروزه بیشتر از کاندوم مردانه استفاده می‌شود شاید ندانید که کاندوم زنانه هم وجود دارد. کاندوم زنانه در داخل واژن قرار می‌گیرد ولی آگاه باشید که درصد جلوگیری آن از بارداری نسبت به کاندوم مردانه کمتر است.

کاندوم مردانه: کاندوم مردانه کاملا روی آلت تناسلی مردان قرار می‌گیرد که از ورود مایع منی جلوگیری کند. کاندوم نه تنها به پیشگیری از بارداری کمک می‌کند بلکه دربرابر عفونت و بیماری‌ها حفاظت می‌کند.

یکی از معایب استفاده از کاندوم ممکن است برخی از افراد به کاندوم لاتکس آلرژی داشته باشند و باید با روان کننده بر پایه آب استفاده شود و همچنین اگر کاندوم به درستی استفاده و جایگذاری نشود امکان پاره و جداشدن را دارد.

 1. دیافراگم

دیافراگم

این یک نوع وسیله به جنس سیلیکونی یا لاتکس گنبدی شکل است که داخل واژن قرار می‌گیرد و دهانه رحم را کاملا مسدود می‌کند تا از ورود اسپرم به رحم جلوگیری کند و یک مانع دربرابر اسپرم مرد و تخمک زن ایجاد می‌کند و درنتیجه از بارداری جلوگیری به خوبی جلوگیری می‌کند. برای اینکه سطح جلوگیری از بارداری بالا برود باید به دهانه دیافراگم اسپرم کش بر پایه آب یا ژل ضدبارداری بزنید و داخل واژن قرار دهید.

دیافراگم را از وسط تا کرده و داخل واژن قرار می‌دهید تا به طور کامل دهانه رحم را بپوشاند و این وسیله را حدود دو ساعت قبل از رابطه جنسی وارد کنید و ۶ تا ۲۴ ساعت بعد از رابطه جنسی آن را از بدن خارج کنید. این وسیله به همراه اسپرم کش یا ژل ضدبارداری تا ۹۰ درصد از بارداری جلوگیری می‌کند. دیافراگم در سایزهای مختلفی وجود دارد که برای تعیین اندازه باید به پزشک مراجعه کنید.

مزایا استفاده از دیافراگم:

 • از دیافراگم می‌تواتنید به صورت مداوم استفاده کنید و در صورت نگهداری صحیح تا دوسال می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • عوارض کمی دارد
 • نیازی به نسخه پزشک ندارد

معایب استفاده از دیافراگم:

 • ممکن است دراوایل استفاده قرار دادن و خارج کردن آن از واژن دشوار باشد و نیاز به تکرار این عمل دارید.
 • دیافراگم از بیماری‌های مقاربتی کاملا جلوگیری نمی‌کند
 • استفاده مکرر از این وسیله گاهی ممکن است دچار به عفونت اداری شوید
 • درصورتی که این وسیله به صورت صحیح گذاشته شود مؤثر می‌باشد
 1. کلاهک دهانه رحم

کلاهک دهانه رحم

این وسیله به شکل یک فنجان کوچک به جنس سیلیکونی یا پلاستیکی است و به شکل یک انگشتانه در رحم قرار می‌گیرد و مانع ورود اسپرم مرد به تخمدان زن می‌شود. برای استفاده از کلاهک باید روی آن را با توجه به دستور عمل اسپرم کش بزنید و سپس روی دهانه رحم قرار دهید. میزان تاثیر کلاهک ۷۰ تا ۸۵ تخمین زده شده است و حتما باید همراه اسپرم کش استفاده شود زیرا کلاک رحم را مسدود می‌کند و اسپرم کش، اسپرم‌ها را بی حرکت می‌کند.

برای استفاده از کلاهک می‌توانید ۶ ساعت قبل از رابطه جنسی آن را در واژن قرار دهید و حداقل هشت ساعت بعد از برقراری رابطه جنسی آن را خارج کنید و کلاهک هم مانند دیافراگم به معاینه توسط پزشک برای تعیین اندازه لازم است.

 1. ایمپلنت ضد بارداری

ایمپلنت ضد بارداری

یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از باردار شدن نصب و کاشت یک میله کوچک به اندازه چوب کبریت در زیر پوست بازوی زنان است که توسط یک دکتر کاشته می‌شود و خارج کردن آن هم توسط دکتر باید انجام بشود. ایمپلنت هورمون پروژسترون را در بدن آزاد می‌کند که مانع تخمک گذاری می‌کند و باعث غلیظ‌تر شدن مخاط دهانه رحم می‌شود و ورود اسپرم را به رحم دشوار می‌‌کند. همچنین بدانید که این روش نمی‌تواند مانع بیماری‌های مقاربتی باشد ولی این روش اثربخشی بسیار بالایی دارد و تقریبا ۱۰۰ درصد در جلوگیری از بارداری مؤثر می‌باشد. ایمپلنت نیاز به تعویض دارد و حتما باید هر ۳ سال توسط پزشک عوض بشود.

مزایا ایمپلنت ضدبارداری:

 • برای کسانی که نمی‌خواهند به صورت موقت و مدت طولانی بچه‌دار نشود این روش بسیار مناسب است.
 • با خارج گردن ایمپلنت امکان باردار شدن وجود دارد و این روش برگشت پذیر می‌باشد.

معایب ایمپلنت ضدبارداری:

 • هیچگونه محافظتی دربرابر بیمار‌های مقاربتی ندارد
 • باعث خونریزی نامنظم می‌شود ولی خفیف است که بعد از ۶ تا ۱۲ ماه بهبود پیدا می‌کند
 • ممکن است پریود زنان قطع شود
 • درد در ناحیه پستان
 • سردرد
 1. دستگاه داخل رحمی (IUD)

دستگاه داخل رحمی (IUD)

دستگاه داخل رحمی (IUD) دستگاه کوچک و انعطاف پذیری است که شکل ظاهری آن مشابه به حرف T می‌باشد که توسط یک پزشک داخل رحم قرار می‌گیرد و درصد مؤثر بودن آن دربرابر جلوگیری از بارداری ۱۰۰ درصد می‌باشد.

دونوع IUD وجود دارد:

 • IUD پلاستیکی حاوی هورمون پروژستین
 • IUD ساخته شده از مس

IUD حاوی هورمون پروژستین باعث غلیظ شدن مخاط دهانه رحم می‌شود که از ورود اسپرم به تخمک جلوگیری می‌کند و پوشش داخلی رحم را نازک می‌کند و در نتیجه خونریزی قاعدگی سبک تری داریدو IUD ساخته شده از مس مانع ورود اسپرم به واژن و رحم می‌شود زیرا مس مانع ورود اسپرم‌ها به تخمک می‌شود. هردو مدل IUD فقط توسط نسخه پزشک تجویز و داخل رحم قرار داده می‌شود.

 1. حلقه ضد بارداری

حلقه ضد بارداری

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از بارداری استفاده از حلقه ضدبارداری است که همانند قرص‌های ضدبارداری هومون‌های استروژن و پروژسترون را با دز کمتر آزاد می‌کند و مانع بارداری می‌شود. این حلقه را که از جنس پلاستیک است به مدت سه هفته یعنی ۲۱ روز از ماه داخل واژن خود قرار می‌دهید و یک هفته آن را از واژن خارج می‌کنید تا پریودی رخ دهد و همچنین در این مدت خاصیت ضدبارداری خود را حفظ می‌کند. طبق گفته‌های NHS استفاده از حلقه ضدبارداری با مصرف صحیح ۹۵ درصد در پیشگیری بادارای مؤثر است.

مزایا استفاده از حلقه ضدبارداری:

 • می‌توانید زمان قاعدگی خود را کنترل کنید
 • وارد و خارج کردن توسط خودتان امکان پذیر است
 • امکان باروری پس از برداشتن حلفه وجود دارد
 • عوارض جانبی کمی دارد
 • تا ۹۵ درصد در جلوگیری باردار شدن مؤثر می‌باشد

معایب استفاده از حلقه ضدبارداری:

 • باید در زمان مناسب حلقه عوض شود
 • هیچ محافظتی دربرابر بیماری‌های مقاربتی ندارد
 1. قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری

یکی از روش‌های رایج برای پیشگیری از بارداری، استفاده از قرص‌های ضدبارداری است که حاوی استروژن و پروژسترون هستند و برای اینکه بدانید هورمون استروژن مناسب شماست با یک پزشک صحبت کنید. از نمونه قرص‌های ضدبارداری شامل ال دی اشاره کرد ، مصرف این قرص‌ها باعث توقف تخمک گذاری می‌شوند و ممکن است فاصله بیشتری بین پریودی شما ایجاد شود و شاید اصلا پریود نخواهید شد. قرص‌های ضدبارداری با ضخیم شدن مخاط دهانه رحم و نازک شدن دیواره رحم از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند.

 1. قرص اورژانسی

قرص اورژانسی

زمانی که افراد رابطه پرخطر و بدون جلوگیری داشتند این روش میتواند به آن‌ها برای جلوگیری از باردای کمک کند. قرص‌های اورژانسی هرچه زودتر بعد از رابطه جنسی مصرف شود اثرگزاری بیشتری دارد و تا ۳ روز بعد از رابطه جنسی مؤثر میباشد. مصرف قرص‌های اورژطانسی نیازی به تجویز پزشک ندارد و می‌توانید به راحتی آن را از داروخانه‌ها تهیه کنید ولی مصرف آن ممکن است چرخه قاعدگی‌تان را مختل کند.

مزایا استفاده از قرص اورژانسی:

 • درسترس آسان
 • اگر بلافاصله بعد از رابطه جنسی استفاده شود تا ۹۵ درصد در جلوگیری بارداری مؤثر است
 • در زمان‌‌های اظطراری مانند پاره شدن کاندوم یا استفاده نکردن از قرص ضدبارداری، مصرف قرص اورزانسی مناسب است.

معایب استفاده از قرص اورژانسی:

 • ممکن است عوارضی مانند تهوع، استفراغ، خستگی، سردرد و خونریزی نامنظم قاعدگی به همراه داشته باشد.
 • قرص‌های اورژانسی ۱۰۰ درصد مؤثر نیستند و احتمال باروری وجود دارد
 • دربرابر بیماری‌های مقاربتی هیچگونه محافظت ندارد
 • مصرف مکرر این قرص آسیب جدی به زنان وارد می‌کند.
 1. تزریق آمپول ضدبارداری

تزریق آمپول ضدبارداری

با تزریق آمپول ضدبارداری در واقع هورمون پروژسترون به باسن یا بازوی زنان تزریق می‌کنند که برای پیگیری از باردار شدن روشی مؤثر محسوب می‌شود. هورمون پروژسترون طی ۱۲ هفته در خون جریان دارد که درصورت استفاده دقیق و به موقع حدود ۹۰ درصد از بارداری جلوگیری میکند و پس از قطع کردن این آمپول امکان باروری وجود دارد.

مزایا استفاده از آمپول ضدبارداری:

 • برای جلوپیری از بارداری گزینه خوبی است
 • تا ۳ ماه ماندگاری دارد

معایب آمپول ضدبارداری:

 • از بیماری‌های مقاربتی جلوگیری نمی‌کند
 • ممکن است باعث مختل شدن چرخه قاعدگی شود
 • در این روش احتمال باردار شدن بیشتری نسبت به روش‌های دیگر وجود دارد.

روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری

روش‌های طبیعی جلوگیری از بارداری

خیلی از زوج‌ها تمایلی به استفاده از ابزراهای جلوگیری و محصولات دارویی و هورمونی ندارند و استفاده از روش‌های طبیعی را ترجیح می‌دهند و البته این روش‌ها شانس کمتری در جلوگیری باردار شدن دارد.

 1. زمان تخمک گذاری برای جلوگیری از بارداری

بیشترین احتمال باردار شدن یک خانم در زمان تخمک گذاری است و با استفاده از ابزارهایی که بتوانید دمای پایه بدن، بررسی ترشحات واژن و روش تقویمی را بدانید می‌توانید بدانید که چه روزهایی احتمال بیشتر باردار شدن وجود دارد و از رابطه جنسی اجتناب کنید. اما این روش ممکن است آسان نباشد و نیاز به زمان زیادی دارد.

 1. خارج کردن آلت تناسلی مردان قبل از انزال در رابطه جنسی

یکی از روش‌های رایج در پیشگیری طبیعی از باروری، خارج کردن آلت از واژن قبل از تنزال است که اسپرم وارد رحم نشود. توجه داشته باشید که ترشحات قبل از انزال دارای اسپرم هستند و امکان باردار شدن با این ترشحات وجود دارد. در نتیجه احتمال موفق شدن برای جلوگیری از باردار شدن در این روش ۷۰ درصد است. همچنین توصیه می‌شود آقایان قبل از هر نزدیکی ادرار کنند تا اسپرم‌ها از انزال قبلی خارج شود.

روش‌های دائمی برای پیگیری از باردار شدن چیست؟

روش‌هایی که افراد میتوانند به طور دائم قدرت باروری خود را از دست بدهند، عقیم سازی زن و مرد است که به هیچ عنوان برگشت ناپذیر است و افراد به طور کامل با جراحی باز و لاپاروسکوپی توانایی تولید مثل خود را از دست می‌دهند. این روش برای افرادی که به هیچ عنوان نمی‌خواهند صاحب بچه بشوند مناسب است. عقیم سازی مرد و زن در بیمارستان با بیهوشی انجام می‌شود.

عقیم سازی مردان

عمل عقیم سازی در مردان به صورت وازکتومی انجام می‌شود که با مسدود کردن لوله‌های اسپرم دیگر نمی‌توانند تولیدمثل کنند و ۱۰۰ درصد در پیگیری باردار شدن موفق است.

عقیم سازی زنان

عقیم سازی زنان به دوصورت انجام می‌شود، عبارتند از:

 • ایمپلنت کردن لوله‌های رحم: با قرار دادن ایمپلنت‌ها در لوله‌های رحم، بافت اطراف آن متوقف و مسدود می‌شود.
 • بستن لوله‌های رحم: در این روش لوله‌های رحم را یا می‌برند یا می‌سوزانند تا امکان باردار شدن را نداشته باشد.

باورهای غلط در مورد پیگیری از بارداری

 • افراد مسن نیازی به جلوگیری و پیشگیری از بارداری ندارند
 • در دوران پریودی باردار نمی‌شویم
 • در دوران شیرهی باردار نمی‌شویم
 • پیشگیری مکرر از بارداری باعث ناباروری می‌شود
 • رابطه جنسی بدون انزال، باعث باردار شدن نمی‌شود
 • اگر بعد از رابطه جنسی واژن را بشوریم و ادرار کنیم باردار نمی‌شویم.

سخن پایانی

هرکدام از روش‌های پیشگیری از بارداری مزایا و معایب خود را دارند شما باید با توجه به شرایط خود و شریک زندگی‌تان بهترین روش را انتخاب کنید تا شانس موفقیت در پیگیری بارداری مؤثر باشید.

امیدوارم این مطالب برایتان مفید باشد.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

مصرف زیاد از نمک چه عوارضی به همراه دارد؟

خواندن مطلب بعدی ←

بهترین سریال‌های کمدی ایرانی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین