خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

مزایا و معایب لمینت دندان

یکی از روش‌های رایج برای به دست آوردن زیبایی دندان، لمینت نام دارد که امروزه بسیاری از افراد برای زیبایی و ترمیم رفع عیوب ظاهری لمینت انجام می‌دهند. با ما همراه باشید که هرآنچه درباره لمینت لازم است را بدانید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یکی از تکنیک‌های زیبایی در دندانپزشکی است که در ظاهر دندان‌ها تغییر اساسی ایجاد می‌کند و برای اصلاح لبخند از این تکنیک استفاده می‌شود و همچنین متقاضیان زیادی دارد.

لمینت یک لایه نازک از مواد رزینی است که برروی دندان‌ها قرار می‌گیرد و رنگ، شکل ظاهری دندان‌ها را تغییر می‌دهد و در طیف‌‌های مختلف رنگ سفید و از جنس کامپوزیت و سرامیک ساخته می‌شود و همچنین بر اساس نیاز شما طراحی می‌شود.

لمینت سرامیکی کیفیت بهتری نسبت به کامپوزیتی دارد و افرادی که دچار شکستگی ها، بد شکلی، شکاف بین دندانی، زرد رنگ، لک یا تیره بهترین گزینه لمینت کردن داندا‌هایشان است.

لمینت معایب ظاهری را به طور کامل می‌پوشاند ولی مزایا و معایب مختلفی هم دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا فواید و معایب لمینت دندان آشنا شوید.

مزایا لمینت دندان چیست؟

در این قسمت به ویژگی‌های مثبت لمینت دندان می‌پردازیم:

 1. ظاهر زیبای دندان

لمینت روکشی به رنگ دندان‌هاست و البته ناگفته نماند طیف‌های مختلف رنگی دارد که نواقص دندان را می‌پوشاند. دندان‌ها ممکن است با کشیدن سیگار، خوردن قهوه و خوردن خوراکی‌های رنگی با مرور زمان رنگ بگیرند و ظاهر زیبای خود را از دست بدهند و راه‌های زیادی برای از بین بردن لکه‌ها وجود دارد اما بهترین آن‌ها لمینت می‌باشد که دندان‌های یکنواخت و منظم را به شما هدیه می‌دهد و طول عمر بالایی نسبت به راه‌های دیگر مثل بلیچینگ، جرم گیری و سفید کردن مینای دندان دارد و لمینت دندان نسبت به رنگ‌ها مقاومت بالایی دارد.

 1. برطرف کردن نواقص دندان

یکی دیگر از مزیت‌های لمینت برطرف کردن تمامی بدشکلی‌های دندان مانند فاصله بین دندانی، شکستگی، جرم و لکه و … به حساب می‌آید و همچنین به ناهنجاری فک و بی‌نظمی دندان‌ها کمک بسیاری می‌کند. در این روش با ترشایدن مینای دندان، پوسته نازک لمینت روی دندان قرار می‌گیرد.

 1. طول عمر بالا و ماندگاری

سومین مزایا لمینت، طول عمر بالای آن است که دندان‌ها را از لکه، حفره‌ها، پوسیدگی حفاظت می‌کند و اگر دندانپزشک ماهری کار لمینت شما را انجام دهد و با رعایت کردن چند نکته بهداشتی تا ۱۵ سال دوام و ماندگاری دارد.

 1. سفید و درخشنگی دندان‌ها

لمینت دندان‌ها می‌تواند مطابق با رنگ طبیعی دندان باشد ولی اگر می‌خواهید سفید تر باشد امکان اجرای آن وجود دارد ولی ماندگاری رنگ لمینت تا حدود بسیار زیادی به رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی می‌باشد و پرهیز از خوردن چای، قهوه، نوشیدنی‌های رنگی به ماندگاری رنگ لمینت موثر می‌باشد.

 1. نگهداری آسان

بهترین مزیت لمینت کردن دندان‌ها این است که هیچ دوره نقاهتی ندارد و نتیجه بلافاصله قابل مشاهده است و نگهداری از آن مثل دندان‌های طبیعی می‌باشد که باید روزی دوبار مسواک زده شود و بعد از خوردن هر وعده‌ی غذایی باید نخ دندان بکشید و برای حفظ درخشندگی و ماندگاری رنگ لمینت میبایست از خوردن نوشیدنی‌های رنگی بپرهیزید.

 1. مناسب برای همه

لمینیت کردن برای همه افرادی که دندان‌هایشان ظاهر بدی دارند و از شکل ظاهری دندان خود ناراضی هستند مناسب می‌باشد و در مواردهای ذکر شده می‌توان استفاده کرد:

 • دندان‌ها تغیرر رنگ دادند و زرد شده اند
 • داندان‌ها شکسته و خورد شده است
 • داندا‌ها دچار پوسیدگی است
 • دندان‌ها نامنظم و عقب جلو است
 • بین دندان‌ها فاصله است
 1. سفید کردن دائم دندان

برخی از افراد علاقه دارند که همیشه دندان‌هایشان سفید باشد و به همین خاطر مرتب به پزشک مراجه می‌کنند ولی لمینت یک راه برای سفیدی دائم دندان هاست که برخلاف دندان‌های طبیعی در برابر رنگ ناشی از نوشیدن قهوه، چای یا سیگار مقاومت بالایی دارد و زود رنگ نمی‌گیرد. شما با لمینت کردن فقط یک بار دندان‌های خود را سفید می‌کنید.

 1. بازسازی مینای آسیب دیده

استفاده از برخی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی، مسواک زدن زیاد و رفلاکس معده باعث می‌شود که مینای دندان آسیب ببیند و خراب شود. روکش لمینت به بازسازی مینای دندان کمک می‌کند و جایگزین مناسبی از نظر زیبایی به جای مینای دندان است.

 1. اعتماد به نفس بالا

همانطور که می‌دانید یکی از باارزش ترین عضو بدن دندان‌هاست و دندان سالم و مرتب جزئی از ملاک‌های زیبایی محسوب می‌شود و افرادی که به دندان‌های خود اهمیت می‌دهند یک هیچ از بقیه جلوتر هستند.

افراد بعد از نصب روکش درمانی (لمینت) اعتماد به نفس بالایی پیدا می‌کنند.

معایب لمینت دندان

درسته لمینت کردن روی ظاهر دندان‌ها تاثیر خوبی دارد و عیب‌های ظاهری و جزئی دندان‌ها را می‌پوشاند ولی معایبی هم دارد که باید قبل از اقدام کردن از آن‌ها آگاه باشید.

 • هزینه بالایی نسبت به کامپوزیت دارد
 • از آنجایی که مینای دندان برداشته شده است ممکن به حساسیت دندانی دچار شوید و نسبت به غذاهای گرم و سرد اذیت شوید.
 • لمینت اگر ترک بردارد یا بشکند دیگر قابل تعمیر نیست باید تعویض شود
 • این نوع روکش دائمی است و چون مینای دندان تراشیده می‌شود بعد از نصب دیگر به شکل اولیه برنمیگردد
 • اگر چه احتمال این اتفاق بسیار کم است ولی با رعایت نکردن بهداشت و جوییدن اجسام سخت مثل ناخن، سخ، مداد و… ممکن است لمینت دندان از جای خود جدا شود و بیفتند.
 • امکان دارد دندان‌های دارای روکش، دچار پوسیدگی شود و باید تمام دندان‌ها را با روکش بپوشانید.
 • روکش برای افرادی که جنس دندان‌های خوبی ندارد و دچار پوسیدگی یا بیماری لثه هستند مناسب نیست.

مزایای روکش لمینت با کامپوزیت چیست؟

مزایای روکش لمینت با کامپوزیت چیست؟

روکش کامپوزیت مزایای زیادی دارد ولی لمینت بهتر از کامپوزیت است به این دلیل که:

 • لمینت مقاوم و استحکام بالایی نسبت به کامپوزیت دارد و احتما شکستی یا ترک خوردن آن کمتر است.
 • طول عمر و ماندگاری لمینت به خاطر جنسی که دارد بیشتر است
 • ظاهر لمینت نسبت به کامپوزیت، طبیعی تر است

مزایای روکش لمینت نسب به ارتودنسی چیست؟

لمینت با ارتودنسی کلا دو تا مقوله جدا از هم هستند. در ارتودنسی ناهنجاری دندان‌ها به صورت تخصصی درمان می‌شود ولی در لمینت روشی ترمیمی و زیبایی است و در مواردی که دندان‌ها دچار کمی بی‌‌نظمی و نامرتبی باشد می‌توانید لمینت را به ارتودنسی ترجیح دهید در غیر این صورت باید اول ناهنجاری دندان‌ها را درمان کنید.

مزایا لمینت با ارتودنسی عیبارتند از:

 • درد ندارد
 • درمان کوتاه تری دارد، درحالی که ارتودنسی ۶ ماه تا ۳ سال درگیر پروسه درمان است.
 • نتیجه درمان بلافاصله قابل مشاهده است.

آیا روکش لمینت سرامیکی به آسانی می‌شکند؟

لمینت سرامیکی مقاومت بسیار بالایی نسبت به کامپوزیت دارد و به آسانی نمی‌شکند ولی باید مراقب بود زیرا اگر بشکند قابل ترمیم نیست و باید کلا تعویض شود. و همچنین مقاومت بالایی در برابر رنگ گیری لک و تیرگی ناشی از سیگار، چای یا قهوه دارند.

بهترین نوع روکش لمینت دندان چیست؟

 • به طور کلی دو نوع لمینت دندان داریم: کامپوزیت و چینی
 • لمینت کامپوزیت یک گزینه مقرون به صرفه است که بیت ۷ تا ۱۰ سال عمر می‌کند.
 • مواد لمینت چینی نسبت به کامپوزیت طبیعی تر و مقاوم تر می‌باشد و بین ۱۰ تا ۲۰ سال دوام می‌آورد.
 • انتخاب یکی از این روکش‌ها به شرایط و موقعیت خودتان بستگی دارد.

 

امیدوارم مطالب برایتان مفید باشید.

0 مورد نقد و بررسی

خواندن مطلب بعدی ←

برسی مشخصات فنی خودروی شاهین

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین