خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

روش های مؤثر برای پاک کردن انواع لکه لباس

نحوه پاک کردن لکه چمن

لکه‌های کثیف بر روی لباس و سایر سطوح دیگر بسیار آزاردهنده می‌باشد و همیشه جزء دغدغه‎های اصلی ما بوده است. البته که برخی از لکه‌ها مانند روغن، جوهر و شکلات سخت از روی لباس پاک می‌شود و همچنین به جنس پارچه هم مربوط می‌شود. به عنوان مثال پاک کردن لکه از روی لباس‌های فایبرگلاس، ابریشم، ابریشم مصنوعی، تری استات و پشمی دشوارتر است نسبت به پارچه‌های قابل شستشو از جمله پنبه، جین، کتان، پلی استیر، نایلون و اسپندکس.

البته همیشه را‌هایی برای از بین بردن انواع لکه‌ها وجود دارد که پاک کردن لکه‌های آن چه سخت چه دشوار از بین می‌رود. اگر روی لباس موردعلاقه شما لکه افتاد نگران نشوید در این قسمت از توکا مگ با معرفی روش‌های مختلف می‌توانید سرسخت ترین لکه‌ها را از بین ببرید. با مجله اینترنتی توکا مگ همراه باشید.

نکاتی قبل از پاک کردن انواع لکه پارچه

 • قبل از اینکه شروع به پاک کردن لکه بکنید، بدانید سرعت عمل در پاک کردن لکه بسیار مهم است. به عنوان مثال برخی از پارچه‌ها زود آسیب می‌بینند و ممکن است زیاد دستمال کشیدن باعث عمیق تر شدن لکه بشود یا محلولی که برای پاک کردن لکه استفاده می‌کنید مناسب بافت لباس نباشد. برای اینکه آسیب به بافت لباس نرسد بهتر است در قسمتی از لباس (درز لباس) آزمایش کنید و مطمئن شوید که روش انتخابی آسیبی به بافت لباس می‌زند یا نه.

 

 • قبل از اینکه اقدام به پاک کردن لکه بکنید، برچسب مراقبت از پارچه را با دقت بررسی کنید و آگاه شوید که لباس شما با چه روش شستشویی توصیه می‌شود. مثلا دمای آب برای شستشو چه میزانی باشد. معمولا برای پاک کردن لکه‌های لباس، استفاده از آب ولرم یا سرد را توصیه می‌کنند زیرا آب داغ بیشتر لکه‌ها را از بین نمی‌برد و باعث آسیب به بافت پارچه می‌شود.

 

 

 • یکی از مهم ترین مورد در پاک کردن لکه، به سرعت عمل شما بستگی دارد. اگر بر روی لباس شما لکه هرچیزی افتاد هرچه زودتر آن را خیس کنید و بشورید، احتما اینکه آن لکه بر روی لباس شما بماند کمتر است.

 

 • از پاک کننده آنزیم دار استفاده کنید، این پاک کننده برای پاک کردن لکه‌ها ساخته شده است.

 

انواع لکه‌ها و روش پاک کردن آن

در ادامه به روش‌های پاک کردن انواع لکه‌ها بر روی لباس می‌پردازیم، با توکا مگ همراه باشید.

 1. نحوه پاک کردن لکه شکلات

زمان شستشو: در اسرع وقت (همان لحظه کثیف شدن)

روش اول: برای پاک کردن لکه شکلات اول باید شکلات را از روی لباس جدا کنید و سپس لباس را در آب گرم با محلول حاوی آنزیم شستشو دهید و با یک مسواک نرم یا به آرامی پارچه را به هم بمالید و سعی کنی لکه را از بین ببرید. اگر لکه باقی ماند آن را با سفید کننده‌ای که مناسب پارچه است، بشورید.

روش دوم: سرکه سفید رقیق را با قطره چکان روی لکه بمالید و با آب سرد بشورید

 1. نحوه پاک کردن لکه چسب

زمان شستشو: بگذارید چسب خشک شود

بهترین راه برای پاک کردن لکه چسب، استفاده از روغن لیمو می‌باشد که لکه‌های چسبنده مانند چسب فوق العالده یا چسب بر پایه آب را به خوبی پاک می‌کند. بگذارید چسب کاملا خشک بشود و سپس مقداری اسنس لیمو را روی چسب بریزید و با انگشت یا پارچه روی آن را بمالید. بعد از چند دقیقه چسب از پارچه جدا می‌شود.

 1. نحوه پاک کردن لکه آدامس

زمان شستشو: در اسرع وثت

یک کاسه سرکه را در ماکروفر یا روی بخار گرم قرار دهید و بگذارید که داغ شود سپس با یک مسواک نرم یا برس کوچک روی آن بکشید و این کار را تا جایی ادامه دهید که آدامس کاملا از لباس شما کنده شود.

 1. نحوه پاک کردن لکه قهوه و چای

نحوه پاک کردن لکه قهوه و چای

زمان شستشو: هرچه سریع‌تر با آب و صابون شستشودهید

روش اول: مقداری آب صابون یا مایع لباسشویی را روی پارچه بریزید و با آب سرد پارچه را به هم بمالید و اجازه حدود ۲ الی ۳ دقیقه مایع یا آب صابون روی پارچه بماند و همین کار را تا زمانی که لکه از بین برود ادامه دهید. ترجیحا با آب سرد بشورید.

روش دوم: کمی گلیسیرین با آب ولرم را روی لکه بریزید و پس از چند دقیقه با اسفنج نرم محلی که لک شده بمالید و با آب سرد شستشو دهید.

 1. نحوه پاک کردن لکه روغن و چربی

نحوه پاک کردن لکه روغن و چربی

زمان شستشو: در اسرع وقت

ابتدا کمی سرکه و آب را باهم ترکیب کنید و در محلی که لکه شده بریزید و بعد از ۲ الی ۳ دقیقه سرکه را با آب سرد بشورید و مجدد با مواد شوینده و صابون لباس را بشورید.

برای پاک کردن لکه چربی می‌توانید از مایع ظرف‌شویی هم استفاده کنید، زیرا در ترکیب به کار رفته می‌تواند چربی‌ها را از سطوح مختلف پاک کنند.

 1. نحوه پاک کردن لکه لوازم آرایشی

زمان شستشو: هرچه سریعتر اقدام به پاک کردن لکه بکنید.

مقداری پارافین روی لکه بریزید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با مایع لباسشویی کاملا بشورید.

برای از بین بردن لکه رژلب می‌توانید از اسپری مو استفاده کنید. اول رژ لب را از روی سطح بتراشید و مقداری اسپری مو بپاشید و بگذارید ۵ دقیقه بماند و سپس بشورید.

(برای از بین بردن لکه‌ آرایشی پارچه‌های ابریشمی و پشمی باید به خشکشویی ببرید)

 1. نحوه پاک کردن لکه چمن

نحوه پاک کردن لکه چمن

زمان شستشو: در اسرع وقت

روش اول: می‌توانید با مایع لباسشویی و آب گرم به راحتی لکه چمن را از روی لباس پاک کنید.

روش دوم: شوینده حاوی آنزیم را روی لکه چمن به مدت ۲۰ دقیقه بریزید و پارچه را به آرامی بمالید و سپس در لباسشویی بی‌اندازید.

 1. نحوه پاک کردن لکه جوهر

زمان شستشو: در اسرع وقت

روش اول: یک لیوان بردارید و لباسی که روی آن جوهر ریخته را روی دهانه لیوان فیکس کنید تا جوهر پخش نشود و سپس  روی آن را الکل بریزید تا الکل از روی پارچه عبور کند و داخل لیوان چکه کند. جوهر از پارچه خارج می‌شود و داخل لیوان می‌ریزد. سپس لباس را بشورید و آبکشی کنید.

روش دوم: استفاده از اسپری مو می‌تواند جوهر را پاک کند. ابتدا یک دستمال کاغذی در زیر پارچه لکه‌دار بگذارید و اسپری مو را روی لکه اسپری کنید و بگذارید یک دقیقه خیس بماند و با دستمال تمیز جوهر را پاک کنید. این کار را تا زمانی که جوهر کاملا پاک شود ادامه دهید.

 1. نحوه پاک کردن لکه لاک ناخن

نحوه پاک کردن لکه لاک ناخن

زمان شستشو: در اسرع وقت

ابتدا با یک چاقو یا کاردک لاک اضافی را از روی پارچه بردارید و مواظب باشید پارچه را پاره نکنید. سپس پنبه را آغشته به آستون کنید و از پشت پارچه پنبه را روی لک بکشید (مراقب باشید لاک پخش نشود) و اینکار را تا زمانی که لکه محو شود ادامه دهید. اگر لک روی لباس باقی ماند باید به یک خشکشویی حرفه‌ای بروید.

 1. نحوه پاک کردن لکه عرق

زمان شستشو: در اسرع وقت

روش اول: قاشق غذاخوری بکینگ پودر و ¼ فنجان آب گرم را باهم مخلوط کنید و خمیر بدست آمده را روی لکه‌های زرد شده عرق بمالید و حدود ۲ ساعت بگذارید به خورد پارچه برود و آب ولرم آبکشی کنید.

روش دوم: مقداری جوش شیرین و به همان اندازه پراکسید هیدروژن و آب را باهم مخلوط کنید و خمیر بدست آمده را در محل لکه قرار دهید و حدود ۱ ساعت بگذارید روی لباس بماند و آبکشی کنید.

 1. نحوه پاک کردن لکه خون

زمان شستشو: هرچه سریعتر خون پاک شود

روش اول: مایع لباسشویی را روی آن بریزید و بگذارید با آب سرد خیس بخورد و سپس پارچه را به هم بمالید تا خون باقی مانده روی پارچه از بین برود.

روش دوم: آب لیموترش را با مقداری نمک مخلوط کنید و سپس خمیر بدست آمده را حدود نیم ساعت بگذارید روی پارچه بماند و سپس با دستمال نخی خمیر را از روی پارچه پاک کنید و آبکشی کنید. این کار را تا زمانی که لک خون برطرف شد ادامه دهید.

 1. نحوه پاک کردن لکه سس

زمان شستشو: در اسرع وقت

ابتدا سس ریخته شده روی لباس را با ناخن یا چاقو بردارید و لکه سس را با مخلوط آب سرد، یک قاشق مایع ظرفشویی و دو قاشق سرکه سفید (هم بزنید تا مایع کف کند) به مدت ۳۰ دقیقه در محلول قرار دهید و سپس آبکشی کنید.

برای پاک کردن لکه‌های قدیمی چه باید کرد؟

روش اول: چهار قاشق جوش شیرین و ¼ پیمانه آب ولرم را باهم ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را با مسواک بر روی لکه بکشید و اجازه دهید تا مخلوط روی لباس خشک شود و سپس خمیر را از روی لباس جدا کنید و آبکشی کنید.

روش دوم: سه قاشق غذاخوری سرکه سفید، دو قاشق غذاخوری پودر لباسشویی و یک لیتر آب را باهم مخلوط کنید  و لکه را با این محلول شستشو دهید.

روش سوم: از لکه‌ برهای اکسیژنه یا سفید کننده‌های اکسیژنه برای پاک کردن لکه‌های قدیمی استفاده کنید.

 

مچکرم تا این لحظه با توکا مگ همراه بودید. امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشد.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

بهترین بنادر ایران برای سفر کدام است؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین