خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

رباط صلیبی زانو چه‌گونه آسیب می‌بیند؟

رباط صلیبی زانو چه‌گونه آسیب می‌بیند؟

رباط صلیبی زانو چه‌گونه آسیب می‌بیند؟ از نمونه رباط‌هایی که به حفظ قدرت زانو کمک می‌کند رباط صلیبی قدامی است. با لطمه دیدن این بخش حس خمیده شدن زانو به وجود می‌آید که برای بیمار بسیار دردناک است. این مشکل به علت گوناگون به وجود می‌آید که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم. با مجله خبری توکا مگ همراه باشید تا درباره رباط صلیبی و چگونگی آسیب رسیدن به آن را بحث کنیم.

آناتومی زانو

رباط صلیبی زانو چه‌گونه لطمه می‌بیند؟

 

عظیم‌ترین مفصل بدن زانو می‌باشد. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشیکل شده‌است . بخش زیر استخوان ران ، بخش بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک می‌باشد . بخش پایانی زیر ران روی ساق حرکت لولایی دارد و کشکک در فرورفتگی شیار همچون پهنی که در جلوی آخر پایینی ران وجود دارد می تواند به سوی بالا و پایین حرکت کند . مفصل زانو لیگامان های قدرتمندی دارد که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل کرده است . این لیگامان ها از حرکت استخوان های درست شدهمفصل در هر سویی جلوگیری می‌کنند. به این مفهوم که آن‌ها می‌توانند سبب حرکت استخوان‌ها فقط در یک سمت خاص شود. اصلی‌ترین جهتی که سبب می‌شود لیگامان‌های زانو چپ و راست حرکت کنند زانو می‌باشد. زانو حاوی چهار لیگامان اصلی می‌باشد که شامل :

  • لیگامان متقاطع قدامی یا ACL
  • لیگامان متقاطع خلفی یا PCL
  • لیگامان کلترال داخلی یا MCL
  • لیگامال کلترال خارجی یا LCL

دلایل پارگی رباط صلیبی

رباط صلیبی زانو یکی از رباط‌های اصلی در زانو است که وظیفه حفظ ایستادگی زانو در موقع فعالیت را دارد. شخصی که دچار لطمه در این قسمت باشد قادر به راه رفتن و حفظ تعادل نمی‌باشد. این رباط به دو قسمت قدامی (ACL) و خلفی (PCL) تقسیم می‌شود. رباط صلیبی  امکان دارد به دلیل چرخش زانوها، زمین خوردن و یا کشیدگی دچار لطمه شود. همچنین مواردی مثل تروما زانو هم در این عوارض تاثیر دارد.

امکان دارد موارد دیگری در پارگی رباط صلیبی نقش داشته باشد. بعضی از عوامل و علت‌هایی که سبب لطمه به رباط صلیبی زانو می‌شوند عبارتند از:

 

حوادث حین ورزش

بعضی از ورزش‌هایی که احتیاج به دویدن دارند و یا این که احتیاج به تغییر مسیر و جهت دارند، مثل فوتبال، بسکتبال، اسکی، والیبال و… ممکن است به رباط صلیبی زانو آسیب بزند.

 

حوادث خانگی

بعضی مواقع امکان دارد برخورد با وسایل و یا استفاده از آن ها باعث لطمه به رباط صلیبی زانو شوند، حوادثی مانند سقوط از ارتفاع یا یا رانندگی خودرو.

 

فشار زیاد روی زانو

در هر شکل وارد شدن فشار به زانوها و انجام حرکات دشوار و پر انرژی سبب لطمه به رباط صلیبی زانو می‌شود. امکان دارد این فشار در موقع انجام کار یا حتی بازی به وجود آید.

 

رفتارهای نامناسب

بعضی عادات و رفتارهای نامطلوب می‌توانند سبب آسیب رباط صلیبی زانو شوند، مانند قرار گرفتن در حالت خمیده‌ی طولانی مدت، نشستن با پاها در حالت متقاطع و پیچیدگی عمدی زانو ها با قرار دادن آن در موقعیت های نا‌مناسب است.

نشانه‌های پارگی رباط صلیبی زانو

درد شدید

پارگی رباط صلیبی زانو اغلب با درد شدید همراه است که به شکل ناگهانی و در موقع ورزش، حرکت سریع، یا تغییر جهت به وجو می‌آید. این درد خیلی مهلک است و وحتی امکان یه فعالیت معمولی را هم از شما می‌گیرد.

احساس گرفتگی زانو

بعد از پارگی رباط صلیبی، زانوها قفل شده و گرفتگی یا خشکی حس می‌شود و اغلب این وضعیت سبب متورم شدن زانوها می‌شود.

قفل شدن زانو

پارگی رباط صلیبی می‌تواند سبب قفل شدن زانو شود در این صورت حرکت دادن زانوها دشوار و انجام  فعالیت‌های روزانه  دشوار می‌شود.

ورم زانو

پارگی رباط صلیبی  سبب ورم و تورم زانو می‌شود. این تورم امکان دارد با کمی کبودی که حاوی جمع شدن خون در زیر بافت پوستی است همراه باشد.

کمرنگ شدن پوست

در بعضی موارد، پوست در مناطق پارگی رباط صلیبی کمرنگ می‌شود.

کلام آخر

کاربران عزیز باتوجه به مطالب بالا که درمورد رباط صلیبی بحث شد با جرعت می‌توان گفت یکی از مسئله مهم برای سلامتی است. در مواردی خصوصا ورزش جانب احتیاط را رعایت کنید تا دچار اسیب دیدگی نشوید. چنانچه از این مطالب (رباط صلیبی زانو چه‌گونه آسیب می‌بیند) لذت برید و علاقه‌مند به حوضه ورزش و تناسب اندام هستید، مجله خبری توکا مگ را در این دسته دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا کدامند؟

خواندن مطلب بعدی ←

فیلم مست عشق و معرفی بازیگران آن

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین