خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

راز اهرام چندگانه مصری چیست

راز اهرام چندگانه مصری چیست

شاید با شنیدن اسم کشور مصر اولین چیزی که به فکرمان برسد یکی از عجایب هفتگانه باستانی دنیا، اهرام ثلاثه مصر، باشد. اهرام مصر یکی از معروف‌ترین بناهای جهان باستان است و سمبل تمدن در مصر باستان نیز به حساب می رود. اهرام مصر هنگامی ساخته شده که، مصر یکی از ثرتمند‌ترین و قدرتمندترین تمدن‌های دنیا بوده. در ادامه مطلب می‌خواهیم درباره راز اهرام چندگانه مصری چیست؟ بحث کنیم تا آخر این مقاله با توکا مگ همراه باشید.

 

این هرم‌ها از عظیم‌‌ترین سازه‌های طراحی شده توسط انسان در طول تاریخ هستند. مقیاس بزرگ آنها روشنگر نقش فوق العاده‌ای است که فرعون در اجتماع مصر باستان داشته‌است. طراحی این اهرام، از آغاز پادشاهی کهن تا آخر دوره بطلمیوسی زمان برد. مصر مسافران، توریستان و علاقمندان بسیاری که با خرید بلیط به کشورمصر سفر می‌کنند را جذب خود کرده و همین‌طور دانشمندان ریاضی و باستان شناسانی را که آن‌ها را مشاهده، پژوهش و اندازه‌ گیری می‌کنند را همچنان به وجد آورده‌است.

ساخت اهرام مصر چگونه بوده است؟

 

راز شگفت انگیز اهرام مصر

 

روش‌هایی که در جریان ساخت اهرام ثلاثه مصر استفاده‌شده است، سالهای بی‌شماری خیلی از تاریخ‌شناسان و دانشمندان و افرادی که با خرید بلیط به آنجا سفر کرده‌اند را شگفت زده و متحیر ساخته‌است. نظریه‌های بحث برانگیز بسیاری درباره‌ی ساخت اهرام بازگو شده‌است. فرضیه عمومی بر این اعتقاد استوار است که سنگ‌های بزرگ از معادن با استفاده از اسکنه‌های مس تراشیده شده‌اند. بعد، این بلوک‌ها به سمت بالا کشیده شدند. با این وضع، درباره نحوه مربوط به جابجایی و جایگذاری این سنگها اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد.
صورت نیروی کار نیز مورد بحث و جدل بسیاری است. و البته آنچه واضح است این است که نیروی کار خیلی سازمان یافته، و با پیروی از یک جریان سازمان یافته و برنامه ریزی شده دارای سه مرحله بوده است.

 ۳ مرحله ساخت اهرام

نیروی کار به یک روند خاص بستگی داشت و سه مرحله مهم را دنبال می کرد: انتخاب محل مناسب ساخت ، آماده سازی محل و بالا بردن بلوک ها.

انتخاب مناسب‌ترین منطقه برای ساخت اهرام مصر باستان

قدم ابتدایی در احداث اهرام، انتخاب منطقه مناسب بود. با اشاره به اینکه مصریان باستان بر این فکر بودند که هر سمتی که خورشید غروب می کند، دروازه‌ای برای حیات بعد از مرگ است، این اهرام باید در جهت غربی رود نیل قرار می گرفت.
اهرام همین طور باید بالاتر از سطح زمین به دور از خطر طغیان نیل، قرار می گرفتند. با این حال، نمی توانست از ساحل نیل خیلی دور باشد، زیرا از رودخانه، برای انتقال بلوک های سنگ آهک با کیفیت خوب به آن طرف رود نیل استفاده میشد.
مکانی که برای ساخت هر هرم انتخاب شده بر پایه فاصله هرم تا محل سکونت پادشاه مربوطه در نظر گرفته ‌شده‌است، چون پادشاه باید قادر بود به شکل منظم از آنها بازدید کرده و توسعه و پیشرفت را بازبینی کند.

آماده سازی مکان انتخاب شده

هیچ عنوان هیچ گونه برنامه‌ای برای ساخت و ساز اهرام ثلاثه مصر یافت نشد، اما ساخت اهرام کاری ناگهانی نبود چون اندازه گیری‌های به کار رفته از سطح دقت بسیاری برخوردار بودند.
بردگان اول با جدا کردن ماسه‌های سست از سنگ، یک پایه محکم آماده کردند. بعد از آن، پایه سنگ باید کاملاً صاف درست می‌شد. کارگران احتمال دارد این عمل را با ساختن دیوارهای کم گل در اطراف پایه و برش کانال‌ها به شکل شبکه‌ای روی سطوح انجام داده باشند. بعد، آنها کانال ها را با آب پر کرده و سطح آب را معلوم کردند. بعد از تخلیه آب، سنگ برآمده به اندازه سطوح معلومی بریده شد و همه فرورفتگی ها با سنگ پرشده و یک سطوح کاملاً مساوی تشکیل شد.
کارگران احتمالاً اول شمال واقعی و اصلی را ساخته‌اند و جهت‌های دیگر آن را بر پایه جهت شمال بررسی و مشخص کردند. آنها احتمال دارد با مشاهده یک ستاره خاص در آسمان شمال، شمال واقعی را پیدا کرده باشند. بعد آنها طلوع و غروب ستاره را نگاه کرده و ظاهر و ناپدید شدن آن را در افق مصنوعی تعیین کرده‌اند.
با قسمت زاویه‌ای که بدین ترتیب احداث شد، یک خط شمال به جنوب را کسب کردند .سازندگان وسایلی برای ترسیم زوایای راست داشتند، بنابراین می‌توانستند با دقت به آن شرق و غرب را پیدا کنند. بعد، آنها پایه‌ای کاملاً مربع شکل با هر چهار ضلع دقیقا برابر و گوشه‌هایی با زاویه‌های کاملا متناسب را احداث کردند.

بالا بردن بلوک ها

بعضی اوقات از صخره‌های سنگی به عنوان مرکز اصلی هرم برای نجات و نگه داشتن کار استفاده می‌شد. اتاق‌ها و معابر درونی به طور جدا احداث شده و هرم اصلی در اطراف آنها ساخته شده‌است. این گونه به نظر می‌رسد که، بعضی از سازندگان هرم سلطنتی اهدافشان را در مورد منتطقه ترجیحی خود برای مکان‌های تدفین تغییر داده بودند. بعد هرم داخلی با سنگهای آهکی برش خورده از فلات صحرا بنا شد. وقتی که که ساختار اصلی به آخر رسید، احداث هرم با قرار دادن آن در بلوک‌های سنگ آهک ریز تراشیده و پوشیده از Tura کامل شد.
سنگهای استفاده شده در بنای اهرام، آجر کوچک نبوده است. اندازه آجرهای هرم گوناگون است و بزرگترین را می توان در اتاق پادشاه یافت. این سنگ‌های ویژه با بلوک‌های سنگ آهک ساده متفاوت هستند و در عوض از گرانیت تشکیل شده‌اند.
نحوه دقیق بالا بردن اهرام معلوم نیست. قرقره‌ها تا هنگام روم باستان اختراع نشده بودند. با این وضع، هرودوت مورخ یونانی از اهرم‌هایی که برای بالا بردن بلوک‌ها از یک سطح به سطوح دیگر استفاده می‌شده سخنی بر زبان آورده است. همینطور گفته می‌شود که، کارگرانی که به شکل تیمی کار می‌کردند از سطح شیب دار برای انتقال جای بلوک‌ها استفاده می‌کردند. با بزرگ شدن هرم، سطوح شیب دار بالا می رفت تا کارگران بتوانند به سطوح بعدی برسند. نکته مهم اینجاست که روش‌های ساخت و ساز این اهرام‌های مثلثی شکل هنوز هم داغ و بحث برانگیز و همچنان هم یکی از عظیم‌ترین اسرار تمدن انسان باستان است.

کلام اخر

با توجه به مطالب بالا متوجه شدیم که اهرام مصر یک بنای شگفت انگیز و عظیم در جهان می‌باشد. طوری که ارز ساخت آن هنوز کشف نشده‌است. خیلی هنوز نمی‌دانند راز اصلی اهرام چندگانه مصری در چیست، وحتی بعضی‌ها بر این باور هستند این بنا توسط بشر ساخته نشده‌است. امیدواریم با خواندن این مطالب لذت و اطلاعات کافی را بدست آورده باشید. اگر چنانچه به مطالب سرگرم کننده علاقه‌مند هستید می‌توانید مجله خبری مارا در دسته سرگرمی دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

بازی‌های ترسناک ۲۰۲۴

خواندن مطلب بعدی ←

کدام حیوانات نماد خوش شانسی می‌باشند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین