خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

دریاچه‌های زیبای ایران در کجا قرار دارند؟

دریاچه‌های زیبای ایران در کجا قرار دارند؟

مکان‌های طبیعی و گردشگری ایران از لحاظ گوناگونی، پراکندگی، وسعت و اقلیم جغرافیایی تنوع فراوانی دارد. اگر از عاشقان به طبیعت ‌گردی باشید به‌ آسانی می‌توانید مقصدی خوب برای گردشگری و سفر انتخاب کنید. یکی از دلنشین‌ترین مکان‌ها برای سفر، تفریح ، گردش به دریاچه‌‌های ایران‌ است که از لحاظ عمق، وسعت، نوع آب و پوشش گیاهی و جانوری فرق بسیاری دارند. با مجله خبری توکا مگ همراه باشید تا بفهمیم دریاچه‌های زیبای ایران در کجا قرار دارند.

بهترین دریاچه‌های زیبای ایران در کجا قرار دارد؟

در ادامه می خواهیم شما را با زیبا‌‌ترین دریاچه‌های ایران آشنا کنیم تا در صورت تمایل به آنجا سفر کنید. این دریاچه‌های زیبا عبارتند از:

۱.دریاچه کوه گل، نگینی در میان کوه‌های زاگرس

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

دریاچه کوه گل، یکی از قشنگ‌ترین دریاچه های ایران در بین رشته کوه‌های زاگرس است. کوه گل قسمتی از طبیعت زیبا و بکر دنا می‌باشد که در بین آن دریاچه‌های فصلی و دائمی فراوانی قرار دارد. دریاچه کوه گل هم در این ناحیه واقع  است. دریاچه کوه گل در هشت کیلومتری شهر سی‌سخت استان کهکیلویه و بویراحمد واقع شده. این دریاچه یکی از عظیم‌ترین دریاچه‌های غرب ایران می‌باشد و اطراف آن پوشش گیاهی و جانوری گوناگونی قرار دارد. دریاچه کوه گل در تقریبا نیم هکتار مساحت دارد و عمق آن تقریبا ۱۵ متر است.

  1. دریاچه گَهَر، گوهری در اشترانکوه

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

گهر، دریاچه‌ای کوهستانی می‌باشد و یکی از جذاب‌ترین دریاچه‌های ایران هست. که در لرستان و در دامنه اشترانکوه قرار گرفته‌است. دریاچه دلنشین گهر در ۳۵ کیلومتری شهر دورود قرار دارد و به  ان لقب نگین اشترانکوه نسبت دادند. این دریاچه از دو قسمت بزرگ و کوچک ساخته شده و ناحیه‌ای محافظت شده می‌باشد.

این دو دریاچه نزدیک در امتداد کمی از هم قرار گرفته‌است  و از گهر بزرگ تا گهر کوچک باید نزدیکه به ۴۰ دقیقه راه بروید. موقع قدم زدن در کنار این دریاچه‌ها درخت‌ میوه‌هایی مانند زالزالک، سیب، گردو و گلابی وحشی را مشاهده خواهید کرد.

  1. دریاچه شورمست

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

دریاچه شورمست مکان خوبی برای یک سفر یک‌ روزه می‌باشد. برای رسیدن به این دریاچه جذاب باید از جاده تهران-فیروزکوه به سوی روستای سفید کوه حرکت کنید. نزدیک به آبشار ورسک این دریاچه قشنگ واقع شده‌است و منظره‌ای از بهشت را به رخ توریست‌ها می‌کشاند.

این دریاچه که جزو تماشایی‌ترین دریاچه‌های ایران می‌باشد، درون جنگلی از درختان توسکا است و نزدیک به ۱۵ هکتار مساحت دارد و عمق آن در عمیق‌ترین بخش به ۷ متر می‌رسد. باید یاد آوری کنم که این دریاچه محل مناسبی برای شنا کردن نمی‌باشد.

  1. دریاچه مهارلو

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

استان فارس و شهر شیراز تنها برای گردش به داستان شاهان و شاعران نیست. میان بناهای تاریخی شیراز می‌توانید به دریاچه مهارلو بروید یک طبیعت‌گردی خاطره‌انگیز را برای خود به ارمغان بیاورید. مهارلو، یک دریاچه نمک می‌باشد و آب آن رنگ سرخ دارد. سرخی رنگ آن دریاچه مهارلو را به یکی از قشنگ‌ترین دریاچه‌های ایران مبدل کرده‌است. این دریاچه در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده‌است.

رنگ سرخ این دریاچه به‌ علت داشتن جلبک‌های قرمزی است که کف دریا در حال زیستن هستند. پس از تبخیر شدن آب دریاچه و افزایش شوری آن این جلبک‌ها که «کشند قرمز» نامیده می‌شود می‌کنند و رنگ دریاچه را سرخ رنگ می‌کنند.

  1. دریاچه پریشان

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

فامور یا پریشان اسم دریاچه‌ای در شهر کازرون می‌باشد و این دریاچه در دسته جذاب‌ترین جاذبه‌های تماشایی کازرون به شمار می‌رود. این دریاچه که یکی از عظیم‌ترین دریاچه‌های آب شیرین در ایران میباشد در لیست تالاب‌های بین‌المللی به ثبت رسیده و از مکان‌های حفاظت می‌باشد. این دریاچه ۴۳ کیلومتر وسعت دارد و اطرافش کوه‌های فامور واقع است. آب شیرین پریشان برای زیستن ماهی‌هایی مانند زردک، سرخه، مارماهی و کپور خوب است.

  1. دریاچه زریوار

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

یکی از مشهور‌ترین جاذبه‌های توریستی غرب ایران و استان کردستان دریاچه زریوار یا زریبار می‌باشد. این دریاچه یکی از دریاچه‌های عظیم آب شیرین ایران است در ۳ کیلومتری غرب مریوان مسقر است. طول دریاچه زریوار ۵ و عرض آن ۱.۵ کیلومتر است و عمق آن میان ۲ تا ۵.۵ متر محاسبه شده. قایق‌سواری، ماهیگیری، دیدن پرنده‌ها، عکاسی و پرواز با پاراگلایدر فعالیت‌هایی است که می‌توانید کنار این دریاچه انجام دهید و اوقات خوشی را کنار دوستان یا خانواده سپری کنید.

  1. دریاچه اُوان

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

برای مشاهده دریاچه الموت که یکی از جذاب‌ترین دریاچه‌های ایران و استان قزوین می‌باشد باید به شمال شرقی این استان گردش کنید. اُوان حدودا ۸۰ کیلومتر با شهر قزوین مسافت دارد و سر راه قلعه الموت است. در هنگام راه از پیچ ‌و‌خم جاده و کوه‌ها دیدن کنید و از طبیعت و هوای تمیز کوهستان لذت ببرید. آب این دریاچه از چشمه‌های زیرزمینی و آب شدن برف‌ کوه‌ها تشکیل می‌شود. فضای اطراف آن برای کمپ‌های دسته جمعی و شبانه خوب است است و قایق‌سواری یکی از تفریحات هیجان‌انگیز در این دریاچه جذاب است.

  1. دریاچه چورت

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

یکی دیگر از جذاب‌ترین و قشنگ‌ترین دریاچه‌های ایران، دریای چورت است. این دریاچه که اسم اصلی آن میانشه است. دریاچه در ۷۱ کیلومتری ساری قرار گرفته است. و در ده کیلومتری روستای چورت مستقر شده‌است.

به خاطر زلزله‌ای در سال ۱۳۱۸، راه آب چشمه در این ناحیه قطع شده که سبب آفرینش این دریاچه جذاب شده‌است. در فصل‌های بهار و تابستان که حجم آب کم‌تر است، می‌توان درخت‌هایی را که پیش از این روییده بودن نگاه کرد که سر از آب بیرون آورده و صحنه‌ای شگفت انگیز خلق کرده‌اند.

  1. حوض سلطان

مهم‌ترین دریاچه‌های زیبای ایران کدام می‌باشد.

دریاچه نمک حوض سلطان به آینه طبیعی ایران مشهور می‌باشد و در شمال استان قم قرار دارد. فصل پاییز یکی از مناسب‌ترین اوقات گردش به این دریاچه جذاب است. مساحت این دریاچه نمکی در حدود ۲۴۰ کیلومتر است. مقدار آب دریاچه حوض سلطان، که به دریاچه ساوه و شاهی هم مشهور می‌باشد، در ماه‌های گوناگون سال فرق دارد. حجم آب آن در فصل زمستان حجیم‌تر از سایر فصل‌ها می‌باشد. این دریاچه از دو قسمت ساخته شده‌است که به خاطر یک آبراه به یکدیگر متصل هستند.

کلام آخر

در این وبلاگ شما را با چند دریاچه زیبا در ایران آشنا کردیم تا علاقمندان به تفریح و شادی در کنار دریاچه از آن بهرهمند شوند. امیدواریم از خواندن این وبلاگ اطلاعات و لذت کافی برده باشید. چنانچه که به این مدل از محتوای وبلاگی علاقه دارید وب سایت خبری مارا دردسته طبیعت و گردشگری دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

طرز تهیه زولبیا و بامیه

خواندن مطلب بعدی ←

طرز تهیه پیتزا مخلوط خانگی به سبک رستوران‌ها

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین