خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

درمان پوسیدگی + پیشگیری از پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی + پیشگیری از پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی + پیشگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان بیماری شایعی است که ممکن است بیشتر افراد به آن دچار باشند. این بیماری به مرور زمان خود را نشان می‌دهد و در مراحل اولیه پوسیدگی تشخیص داده نمی‌شود و فرد زمانی متوجه پوسیدگی دندان می‌شود که دچار درد و خرابی وخیمی شده است. هرفردی ممکن است دچار این بیماری بشود ولی خبر خوب این است که با رعایت چند نکته ساده ولی تاثیر گذار می‌توانید دندان‌های خود را سالم نگهداری کنید.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان هنگامی رخ می‌دهد که مینای دندان توسط باکتری با اسید آسیب می‌بینند و پوسیدگی بی وجود می‌آید و به سن، جنسیت، شرایط جسمانی مربوط نمی‌شود و هرفردی با هر سنی می‌تواند دچار این بیماری بشود. پوسیدگی دندان ممکن است با عفونت و درد همراه باشد که اگر درمان آن را پیگیر نشوید این خرابی به لایه‌های بیشتری نفوذ می‌کند و امکان اینکه دندان‌های دیگر شما را خراب کند وجود دارد.

اگر پوسیدگی دندان خود را نادیده بگیرید باعث بروز عفونت‌های بیشترمی‌شود و در نتیجه منجر به از دست دادن دندان می‌شوید. پوسیدگی یا خرابی دندان موقعی رخ می‌دهد که باکتری‌ها با با اسید به مینای دندان آسیب می‌رسانند به همین دلیل حفره‌هایی برروی دندان شکل می‌گیرد.

چه عواملی باعث بروز پوسیدگی دندان‌ می‌شود؟

چه عواملی باعث بروز پوسیدگی دندان‌ می‌شود؟

قبل از هرچیزی باید بدانیم که چه عواملی باعث بروز پوسیدگی دندان می‌شود، عبارتند از:

 • وجود باکتری که سطح دندان را جرم گرفته است.

 

 • خشکی دهان: زمانی که بزاق کافی در دهان ما نباشد، قطعات کوچک غذا و قند موجود در دهان از بین نمی‌رود و همچنین کسانی که هنگام ورزش یا هرفعالیت دیگری، با دهان تنفس می‌کنند باعث خشکی دهان می‌شود و در نتیجه پوسیدگی رخ می‌دهد.

 

 • کربوهیدرات: یکی دیگر از عواملی که باعث بروز پوسیدگی می‌شود استفاده بیش از حد شکر و نشاسته است.

 

 • نوشیدنی‌های اسیدی: عواملی که باعث ایجاد پلاک در دندان می‌شود استفاده از نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی زا و خوراکی‌های شیرین و… است.

 

 • فست فود: خوردن غذاهای حاظری و فست فود به مینای دندان آسیب می‌زند و همچنین باعث تولید پلاکت می‌شود.

 

 • مرکبات: مرکبات به دلیل میزان زیاد اسیدی که دارد سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازد.

 

 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان: یکی از اصلی ترین عواملی که به دندان‌های شما آسیب می‌زند، رعایت نکردن نکات بهداشی است. هرفردی باید روزانه دو بار مسواک بزند و بعد از هر وعده‌ی غذایی نخ دندان بکشد و از دهانشویه استفاده کند.

 

 • کمبود فلوراید: اگر باکتری‌ها روی دندان رشد کنند باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود پس حتما روزی دوبار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فاوراید مسواک بزنید می‌توانید از داروخانه‌ها خمیردندانی تهیه کنید که حاوی فلوراید باشد، فلوراید دندان شما را از اسید و تولید پلاکت محافظت می‌کند و با تقویت و ترمیم دندان‌ها در برابر پوسیدگی دندان به شما کمک بزرگی می‌‌کند‌.

 

 • سیگار کشیدن: سیگار دارای نیکوتین، تار و قطران است که می‌تواند باعث لکه و پسیدگی دندان شود.

 

علائم‌های پوسیدگی دندان چیست؟

علائم‌های پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان در اوایل از خود هیچ نشانه‌ای بروز نمی‌دهد و زمانی رخ می‌دهد که دچار حساسیت به گرما، سرما و طعم شیرین و درد دندان شده‌اید و در صورتی که عفونت کرده باشد با آبسه و چرک خود را نشان می‌دهد. معمولا پوسیدگی دندان‌ها با تیر کشیدن و درد دندان همراه است که با خوردن غذاهای متنوع درد آن بیشتر می‌شود. دیگر علائم‌های پوسیدگی دندان عبارتند از:

 • بوی بدن دهان: وجود بوی بدن دهان تنها به دلیل پوسیدگی دندان نیست بلکه ممکن است بخاطر بیماری‌های مربوط به لوزه، سینوس‌ها و مصرف سیر، پیاز، دخانیات باشد ولی اگر دندان پوسیده دارید می‌تواند علت بوی بد دهان شما باشد زیرا که با خوردن غذا و خوراکی ممکن است مواد غذایی در قسمت پوسیدگی‌ها باقی بماند و فاسد شود و در نتیجه باعث بوی بد دهان می‌شود.

 

 • ایجاد لکه روی دندان: اگر دندان دچار پوسیدگی شود روی دندان‌ها لکه‌های قهوه‌ای، خاکستری و سفید ایجاد می‌شود.

 

 • درد دندان: هرگونه آسیبی که به مینای دندان‌ها برسد باعث ایجاد عفونت می‌شود و درد شدیدی هنگام خوردن شیرین‌جات و غذای داغ و سرد حس می‌کنید.

 

 • بدمزه شدن دهان: وقتی که به مینای دندان آسیبی می‌رسد و دچار عفونت و پوسیدگی دندان می‌شود، مزه دهان هم تغییر می‌کند و بدمزه می‌شود.

 

 • تورم لثه: هنگامی که دندان دچار التهاب، عفونت و پوسیدگی می‌شود لثه متورم می‌شود و با تغییر رنگ و سیاه شدن همراه است.

پوسیدگی دندان در مراحل اولیه هیچ علائمی ندارد و مشخص نمی‌شود و وقتی پیشرفت کرده از خود علائمی مانند حساسیت به غذای سرد و گرم و طعم‌های شیرین نشان می‌دهد به همین خاطر باید با کوچک ترین علامت برای درمان اقدام کنید.

 

بیماری‌هایی که باعث بروز پوسیدگی و خرابی دندان می‌شود؟

 • بیماری‌های دهانی: بیماری‌های دندانی، بیماری لثه، آفت و آبسه دندانی
 • عوامل روانی: استرس، اظطراب، فشارهای روحی و عصبی بودن
 • وراثی: ممکن است مشکلات دندانی و دهانی به وراث برگردد
 • عوامل مکانیکی: ضربه و فشار بر روی دندان‌ها می‌تواند منجر به شکستگی و ترکیدگی دندان‌ها بشود.
 • تغذیه نامناسب: تغذیه نامناسب و استفاده از الکل، اسیدها و مواد غذایی پرچرب و پرگلوکز باعث می‌شود اسید معده زیاد شود و باعث پوسیدگی و خرابی مینای دندان شود.

 

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان چه کنیم؟

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان چه کنیم؟

قبل از اینکه دندان‌ها دچار پوسیدگی و خرابی بشود باید از ‌آن‌ها در برابر عفونت و باکتری جلوگیری کنید. در این مقاله راه‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان ذک شده است.

 1. مسواک زدن

بعد از خوردن هر وعده غذایی بهتر است مسواک بزنید چون مواد غذایی با اسید، باکتری و آب دهان ترکیب می‌شود و پلاک‌هایی را ایجاد می‌کند که به ساختار اصلی دندان آسیب می‌رساند. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید تا تکه‌های غذا که لابه لای دندان گیر کرده خارج شود. استفاده از خمیر دندان یا ژل‌های دندانی که دارای فلوراید هستند به پاک کردن دندان و تقویت مینای دندان کمک می‌کند.

 1. استفاده از دهانشویه

دهانشویه به دلیل اینکه حاوی فلوراید می‌باشد به پاک کردن، از بین بردن پلاکت‌ها و باکتری‌ها  تاثیر بسزایی دارد ولی جای مسواک زدن و نخ دندان را نمی‌گیرد. از دهانشویه فاقد الکل و حاوی فلوراید استفاده کنید چون الکل باعث خشکی دهان می‌‌شود و همین امر رشد باکتری‌ها را سرعت می‌بخشد.

 1. استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان همراه مسواک زدن تاثیر بسزایی در سالم ماندن دندان‌ها دارد چرا که تمام ذرات غذا از لابه لای دندان با مسواک زدن کاملات خارج نمی‌شود و اگر مواد غذایی داخل و لابه لای دندان بماند فاسد می‌شود و باکتری‌ها جذب آن شده و باعث ایجاد پلاک می‌شود.

 1. رژیم غذایی سالم و مناسب

داشتن یک رژِیم غذایی مناسب و سالم در سلامت دندان‌ها نقش مهمی دارد. برخی از مواد غذایی که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند عبارتند از:

 • مصرف سبزیجات‌ها و میوه‌ها
 • نوشیدن آب کافی
 • مصرف لبنیات
 1. ترک سیگار و دخانیات

مصرف دخانیات و تنباکو نه تنها به دندان‌ها آسیب می‌زند بلکه باعث به وجود آمدن انواع سرطان دهانی و ریه بشود. مصرف سیگار و دخانیات آسیب جدی به دندان‌ها وارد می‌کند و منجر به پوسیدگی، ایجاد لکه و زرد شدن دندان می‌شود.

 1. مصرف کم شیرینی‌جات

مضرترین خوراکی‌ها برای دندان شکلات، آبنبات، شیرینی، کربوهیدرات و نشاسته است که آسیب زیادی به دندان‌ها می‌زند. قندها باکتری را جذب می‌کند و با مصرف این مواد غذایی باعث تجمع پلاک و پوسیدگی دندان می‌شود. سعی کنید در میان وعده از شیرین، کلوچه و کیک استفاده نکنید ولی اگر خوردید حتما بعد از میل کردن شیرنی‌جات مسواک بزنید.

 1. پرهیز از خوردن مواد غذایی اسیدی

همانطور که آبمیوه‌ها و نوشابه‌ها دارای اسیدهایی هستند که به مینای دندان آسیب می‌رسانند خوردن غذاهای اسیدی مانند لیموترش، عسل، ترشی، گوجه، شراب مینای دندان را از بین می‌برد و باعث خراب و پوسیدگی دندان می‌شود.

 

راه‌های درمان پوسیدگی دندان

راه‌های درمان پوسیدگی دندان

شاید برایتان سوالی پیش بیاید که آیا پوسیدگی دندان قابل درمان است یا نه؟ این موضوع به شدت پوسیدگی دندان مربوط می‌شود که اگر شدت آن زیاد باشد نمی‌توانید با روش‌های خانگی آن را حل کنید. ما در ادامه (را‌های درمان پوسیدگی دندان) در اختیار شما قرار دادیم.

 1. مصرف فلوراید (فلراید تراپی)

استفاده از خمیردندان، مایع، ژل و لاک روی دندان که حاوی فلوراید است به پوسیدگی دندان که به تازگی شروع شده و فقط حفره و لک‌های بسیار کوچیکی روی دندان ایجاد شده می‌تواند بهبود ببخشد و از بین رفتن مینای دندان را به تاخیر بیندازد و قسمت‌هایی که دچار خرابی و از بین رفته را ترمیم کند.

 1. آب نمک

یکی از روش‌های رایج و ساده برای درمان پوسیدگی و تسکین درد دندان آب نمک می‌باشد که باکتری‌‌های موجود را از بین می‌برد و PH دندان را در حالت تعادل نگه می‌دارد.

 1. پر کردن دندان خراب

اگر پوسیدگی و خرابی دندان شدت بگیرد حفره‌های داخل دندان به وجود می‌آید که با پر نکردن این حفره‌ها احتمال شکستن آن افزایش پیدا می‌کند پس اگر داخل دندان شما حفره‌ای ایجاد شده حتما برای درمان به یک دکتر دندان پزشک مراجعه کنید.

 1. روکش دندان

زمانی که پوسیدگی دندان شدید باشد و به عصب برسد و منجر به ضعف دندان بشود بهترین روش برای نجات دندان روکش کردن آن است که از موادی به جنس سرامیک با قالب دندان خود بیمار جایگزین دندان می‌شود.

 1. کشیدن دندان پوسیده و خراب

زمانی که پوسیدگی و خرابی دندان به درجه‌‎ای می‌رسد که قابل ترمیم نیست باید کشیده شوند و به جای دندان اصلی از بریج یا ایمپلنت دندان استفاده کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله درباره درمان و پیشگری از دندان صحبت کردیم و همچنین به علت و علائم پوسیدگی دندان پرداختیم و شما در صورتی که با این علائم روبه رو شدید می‌توانید به پزشک مربوطه مراجعه کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

بهترین فیلم‌های تام هالند

خواندن مطلب بعدی ←

فیلم‌های ترسناک ایرانی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین