خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

خطرات هوش مصنوعی برای انسان

خطرات هوش مصنوعی برای انسان

مقاله امروز ما درباره خطرات هوش مصنوعی برای انسان و چگونگی غلبه آن بر جامع بشری است. برای آگاهی از این موضوع تا آخر این مقاله با مجله خبری توکا مگ همراه باشید.

خطرات هوش مصنوعی برای انسان چیست؟

هوش مصنوعی از قدیم یکی از جنجالی‌ترین فناوری‌هایی بوده که همیشه در تیتر اول خبرهای تکنولوژی در سرتاسر دنیا بوده‌ است. در سال‌های اخیر با توسعه قابل توجه هوش مصنوعی و واردشدن آن در انواع زمینه‌های گوناگون کاری انسان‌ها، نگرانی‌هایی را به‌ وجود آورده‌ است که سبب شده تا کسانی هوش مصنوعی را برای آینده انسان خطرناک ببینند و از سوی دیگر کسانی با توسعه هوش مصنوعی موافق بوده و تلاش در ارتقا بخشیدن به آن دارند.

خطرات کلی هوش مصنوعی

خطرات احتمالی هوش مصنوعی

 

نبود شفافیت سیستم‌های هوش مصنوعی

یکی از مسئله اصلی که هوش مصنوعی با آن برخودار است، عدم شفافیت در سیستم‌های هوش مصنوعی تشکیل شده‌است؛ به‌عنوان‌ مثال فهمیدن‌ و درک مدل‌های فراگیری عمیق (Deep Learning) حتی برای اشخاصی که با تکنولوژی‌های هوش مصنوعی فعالیت دارند نیز دشوار است؛ همین امر سبب می‌شود تا کارها و تصمیم‌گیری‌هایی که به وسیله هوش مصنوعی گرفته می‌شود، واضح نباشند که خود این قضیه به ‌تبع وارد موضوعات پیچیده‌تر و حتی شاید خطرناک‌تری می‌شود؛ برای مثال آیا الگوریتم‌های هوش مصنوعی تصمیم صحیح و ایمنی می‌گیرند؟ آیا تصمیم آن‌ها جهت‌گیری شده (Biased) نیست و عادلانه است؟ این نگرانی‌ها سبب به ‌وجود آمدن هوش مصنوعی امکان توضیح یا Explainable AI  شده‌‌است که البته مسیر بسیار درازی برای ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی شفاف وجود دارد.

حذف شدن اکثر مشاغل‌ها

شاید بتوان گفت از اصلی‌ترین خطراتی که تهدید‌کننده بشر است و اغلب نگران آن هستند، ازبین‌ رفتن مشاغل با داخل شدن اتوماسیون‌های هوش مصنوعی به صنعت‌های گوانگون مثل مارکتینگ، کارخانه‌ها و قسمت‌های خدمات‌ درمانی است. به‌ گفته Goldman Sachs در مجله  McKinsey، حتی احتمال دارد تا ۳۰۰ میلیون شغل تمام‌ وقت به علت اتوماسیون‌های هوش مصنوعی حذف شوند.

با دقت به این که اینکه ربات‌های هوش مصنوعی باهوش‌تر و‌ حرفه‌ای‌تر می‌شوند، تکلیفی که در کارخانه‌ها و کمپانی‌هایی که به وسیله بشریت انجام می‌شود، به آدم‌]ای کمتری احتیاج خواهند داشت؛ به طوری ‌که تخمین زده می‌شود که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ تقریبا ۹۷ میلیون کار به وجود می‌آورد، خیلی از کارمندان مهارت‌های مناسب و ضروری برای این کارهای فنی را نخواهند داشت و اگر کمپانی‌ها نیروهای کار خود را توسعه ندهند، احتمال دارند که از کار عقب بمانند.

نفوذ و تغییر در شبکه‌های اجتماعی

امکان دست‌ کاری شبکه‌های اجتماعی و گسترش خبرهای الکی هم‌ اکنون در حال انجام است و تاکنون موارد گوناگونی گزارش شده‌‌است؛ مثل جمع ‌کردن رأی جوانان فیلیپینی در انتخابات ۲۰۲۲ فیلیپین در تیک‌تاک (Tiktok) و یا دزدی میلیون‌ها دلار بیت‌کوین با استفاده از تکنولوژی Deep fake که در قضیه توییت‌های سلبریتی‌ها برده‌بودند.

با فناوری‌های گوناگون هوش مصنوعی می‌توان فقط با چند کلیک ساده، صوت جعلی، تصویر جعلی و فیلم جعلی تولید کرد و حتی اشخاص درون یک ویدئو کلیپ را عوض کرد یا مکالمات آن‌ها را تغییر داد؛ این‌ امر سبب می‌شود افراد نتوان اخبار صحیح را از اخبار دروغ تشخیص بدهند؛ با دقت ‌به‌ اینکه سیاست‌مداران به شبکه‌های اجتماعی دلخوش هستند، وجود این خطرات می‌تواند خسارات بسیاری را به شهرت آن‌ها و دولت بزند.

نبود حریم خصوصی موقع استفاده از وسایل هوش مصنوعی

اگر شما از سیستم‌های هوش مصنوعی مثل ربات‌های چت هوش مصنوعی و یا سیستم‌های عکس‌برداری استفاده کرده باشید، باید گفت که اطلاعات و داده‌های شما حفظ و جمع‌آوری شده‌ است. این اطلاعات برای سیستم‌های یادگیری هوش مصنوعی مثل یادگیری ماشین و یادگیری تقویتی یک فعالیت کمکی است تا سیستم مورد نظر بتواند خوب‌تر کار را انجام دهد؛ اما نمی‌دانیم این اطلاعات به‌ دست چه‌ افرادی خواهد افتاد و آیا برای هدف دیگری استفاده خواهند شد یا خیر؛ به ‌ویژه اگر ابزار هوش مصنوعی بدون هزینه باشد؛ بنابراین عدم امنیت اطلاعات و حریم‌ خصوصی از دیگر خطرات هوش مصنوعی به شمار می‌رود. نیاز به یاد آوری است که بگوییم در ایالت‌ متحده‌ آمریکا هیچ قانون فدرال واضحی برای حفاظت شهروندان از داده‌های خصوصی جمع‌آوری‌شده آن‌ها به وسیله هوش مصنوعی وجود ندارد که این عمل اظطراب و نگرانی را دو برابرمی‌کند.

بحران‌های مالی ناشی از هوش مصنوعی

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند کمک خوبی به سرمایه‌گذاران کنند تا تصمیمات هوشمندانه‌تر و عقلانی‌تر در بازارهای مالی بگیرند. اما سازمان‌های مالی باید اطمینان داشته‌باشند که الگوریتم‌های هوش مصنوعی و طرز تصمیم‌گیری‌شان را بفهمند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی تحت اثر قضاوت و یا عواط انسانی قرار نمی‌گیرند و مواردی مثل اعتماد و یا ترس انسان را در نظر نمی‌گیرند. این الگوریتم‌ها هزاران معامله را در وقت بسیار کمی انجام می‌دهند و مقصودشان این است که فقط چند ثانیه بعد، آن‌ها برای سودهای کم بفروشند. فروختن‌هزاران معامله می‌تواند سرمایه‌گذاران را بترساند و سبب به سقوط یهویی و نوسان بالای بازار شود. همینطور احتمالا دارد این امر به طورعمدی و به هدف تشکیل بحران‌های مالی و سقوط ارزش سهام کمپانی‌ها و ارگان‌های گوناگون انجام شود.

ازبین‌رفتن نفوذ انسانی

متکی بودن بیش از اندازه به تکنولوژی هوش مصنوعی می‌تواند سسب به از بین ‌رفتن دسترسی انسانی و کمبود فعالیت انسانی بشود. به‌عنوان نمونه استفاده از هوش مصنوعی در امنیت‌های بهداشتی می‌تواند سبب به کم شدن همدردی انسان بشود. از دیگر موارد اصلی استفاده از هوش مصنوعی و کاهش نفوذ بشریت می‌توان به موارد پایین اشاره‌ کرد:

  • کاهش خلاقیت و بیان احساسی انسان به دلیل استفاده از هوش مصنوعی مولد برای مهارت‌های  خلاقانه
  • کم شدن مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی به علت تعامل بیش از اندازه با سیستم‌های هوش مصنوعی
  • کم شدن توانایی‌های حل‌ مسئله و تفکر به علت توانایی‌های پیشرفته سیستم‌های هوش مصنوعی
  • مشکلات پی در پی دانش‌آموزان و دانشجویان در حل مسائل به علت واگذاری این مسئله به ابزارهای هوش مصنوعی

کلام آخر

کاربران گرامی امیدواریم از خواندن‌این مقاله (خطرات هوش مصنوعی برای انسان) لذت برده‌باشید. اگر چه علاقه بیشتری به خواندن‌مقاله در حوضه‌ی فناوری و تکنولوژی دارید. مجله خبری ما را در این دسته دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

لیست بهترین صبحانه‌‌های سالم و خوشمزه

خواندن مطلب بعدی ←

طرز تهیه دونات خانگی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین