خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

جت جی پی تی (chat GPT) چیست؟

جت جی پی تی (chat GPT) چیست؟

در این مطلب می‌خواهیم درباره هوش مصنوعی که به تازگی در دنیا ترند شده است صحبت کنیم. جت جی پی تی (chat GPT) چیست؟ و مزیت آن را چگونه است. با مجله خبری توکا مگ همراه باشید.

آشنایی با چت جی پی تی

آشنایی با چت جی پی تی

 

Chat GPT یا Chat Generative Pre-Trained Transformer   یک ربات چت هوش مصنوعی است که به وسیله کمپانی OpenAI گسترش و ارتقاء یافته است. این کمپانی در سال ۲۰۱۵ به وسیله ایلان ماسک (Elon Musk) و سم آلتمن (Samuel H. Altman) پایه گذاری شد و از سمت سرمایه‌گذارن عظیمی مثل مایکروسافت حمایت می‌شود.

chat GPT یک هوش مصنوعی تولیدی است. این گروه از ربات‌ها توانایی به خلق کالای جدید هستند. برای مثال یکی‌دیگر از ربات‌های شرکت OpenAI یعنی Dall-E قادر است تا جملات و کلمات را به تصویر تبدیل کند. ربات Chat GPT هم یک خدمات دهنده مبتنی بر متن است که پاسخ‌هایی شبیه به انسان برای درخواست‌ها و سوالات کاربر آماده می‌کند. این ربات به هر پرسشی پاسخ داده و در این زمینه خیلی حرفه‌ای و قدرتمند هستند.

جت جی پی تی (chat GPT) چگونه عمل می‌کند؟

ربات چت جی پی تی با مدل زبان برنامه ‎نویسی بزرگ یا LLM پشتیبانی می‌شود. به عبارتی دیگر این ربات برای فهمیدن زبان انسان و جواب دادن بر پایه جمع آوری‌های عظیم دیتا برنامه‌ریزی شده است. نسخه LLM ربات چت جی پی تی، GPT-3.5   نام دارد و نوع پیشرفته زبان GPT-3 است. GPT-3 با ۱۷۵ میلیارد شاخص یکی از عظیم‌ترین و قدرت‌مندترین نوع AI پردازش زبان تا به الان است.

مقصود اولیه ChatGPT چیست؟

اگر سوالی دارید که اصلی‌ترین مقوصد ربات chatgpt چیست؟ باید بگوییم جواب به هر پرسشی که درباره‌اش در اینترنت اطلاعاتی نوشتاری وجود دارد. این اهداف می‌تواند جمع ‌آوری، تولید محتوای متنی، ترجمه، خلاصه‌نویسی، پرسش ‌و جواب، تکمیل و پیشرفت دیکشنری‌های آنلاین و سایر باشد.

چند ویژگی اصلی  ChatGPT

از مهم‌ترین ویژگی‌های ChatGPT‌ هم می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • دارای بیش از ۱۷۵ میلیارد شاخص که آن را به یکی از عظیم‌ترین نوع هوش مصنوعی زبانی تبدیل کرده است.
  • تغذیه‌شده با الگوریتم‌های از قبل تعلیم داده‌شده
  • امکان انجام چندین وظیفه‌ی به صورت هم زمان
  • سرعت خیلی زیاد و حدودا در درلحظه

تاریخچه پیشرفت  ChatGPT

کمپانی اصلی توسعه‌دهنده‌ی برنامه هوش مصنوعی چت جی پی تی، که اسمش  OpenAI‌  است. این کمپانی در سال ۲۰۱۵ به وسیله ایلان ماسک، مالک کمپانی‌های تسلا و SpaceX، سم آلتمن (Sam Altman)، گرگ براکمن (Greg Brockman)، ایلیا سوتسکور (Ilya Sutskever) و وویچ زارمبا (Wojciech Zaremba)  تشکیل شد. مکان استقرار OpenAI در سانفرانسیسکوی آمریکاست.

جریان و روند جستجوی ChatGPT در اینترنت

حتما می‌پرسید که ChatGPT چگونه در اینترنت به ‌دنبال پاسخ سوال ما می‌گردد و جواب‌هایش را غربال می‌کند. از دید فنی، این روند، پیچیده است؛ اما به‌ طور تکمیلی باید گفت که این ربات، هر اطلاعاتی که می‌تواند به ‌صورت آنلاین پیدا کند را مقایسه می‌کند.

در یک منطق آسان، کار چت جی پی تی با اینترنت و موتورهای جستجو با گمانه زنی و آزمون‌ وخطاست. به این شکل که اول یک رشته کلمات را پایه جستجویش کسب کرده و بعد کلمات پشت ‌سرهم را یکی‌یکی مخفی می‌کند. در ادامه، سعی برای حدس کلمه‌ی بعدی آغاز می‌شود. اگر حدس برنامه غلط باشد، خودش را تا وقت رسیدن‌به کلمه‌ی صحیح بعدی به‌روزرسانی می‌کند. به‌منظور حفظ  دستور زبان و جمله‌بندی صحیح نیز از یک نوع پاداش ‌دهی استفاده می‌شود.

همه فن حریف است

چت جی پی تی به تمامی احتیاج‌های کاربر جواب داده و هر کاری که از آن بخواهید را انجام می‌دهد. از داستان کوتاه برای کودکان گرفته تا کدهای آماده یک توکن، هوش مصنوعی chat GPT توانایی به انجام آن است. بعضی از کارهایی که این ربات انجام می‌دهد به صورت زیر هستند:

  • تولید متن برای مقالات خبری، داستانی و شعر
  • خلاصه اسناد یا مقالات طولانی
  • پاسخ به سوالات مختلف
  • خلق ایده‌های جدید
  • شرح‌محصول‌نویسی
  • پاسخ به مسائل ریاضی

امکان ارائه پاسخ غلط

یکی از عظیم‌ترین معایب هوش مصنوعی chat GPT امکان ارائه پاسخ غلط است. این گروه از ربات‌های AI بر پایه آزمون و خطا اطلاعات تازه را در اختیار می‌گیرند و به همین علت، تعداد داده‌ها و الگوریتم‌های آن‌ها محدود است. در حاصل بعضی از پاسخ‌های ربات غلط بوده و منبع علمی ندارند. مناسب است از این ربات برای تحقیقات علمی و دقیق استفاده نکرده و آن را به‌عنوان منبع خود انتخاب نکنید.

 

دانش محدود

چت جی پی تی هنوز به داده‌ها و اطلاعات سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ دسترسی ندارد. در کل این ربات فقط به داده‌های عرضه‌شده تا سال ۲۰۲۱ مجهز است و دانش حدی دارد. با این وضع امکان این مشکل در آینده‌ای نه ‌چندان ‌دور رفع خواهد شد.

کلام آخر

کاربران گرامی امیدواریم از خواندن‌ این مطلب (جت جی پی تی (chat GPT) چیست؟) لذت و اطلاعات کافی را برده‌باشید. چنانچه که به این مدل از مطالب علاقه  دارید. دسته خبری توکا مگ را در دسته خبری فناوری و تکنولوژی دنبال کنید.

 

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

سرطان خون چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

خواندن مطلب بعدی ←

تعبیر خواب مار

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین