خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

جاذبه‌های گردشگری چابهار

جاذبه‌های گردشگری چابهار

چابهار، یکدانه بندر اقیانوسی ایران، منطقه‌ای از کشور که یک فصل بیشتر ندارد و در نزدیکترین مسافت از آب‌های آزاد قرار دارد. کشتی‌های اقیانوس پیما در اسکله آن لنگر میندازند و به تاجران از تمام دنیا اجازه می‌دهند به تجارت خود در این بندر رسیدگی کنند. اما مکان‌های باستانی و طبیعی این شهر تحت تاثیر جایگاه تجاری آن قرار نمی‌گیرد. با مجله خبری توکا مگ همرا باشید تا جاذبه‌های گردشگری چابهار را برای شما شرح دهیم.

جاذبه‌های دیدنی وگردشگری چابهار

در ادامه شما را با چند جاذبه‌های گردشگری شهر چابهار اشنا می‌کنیم:

کوه‌‌های مینیاتوری

این کوه‌ها با امتداد تماشایی حیرت ‌انگیز چابهار به موازات ساحل از ناحیه کچو تا نزدیکی خلیج گواتار، از مکان‌های توریستی چابهار به حساب ‌می‌آید.

تالاب لیپار

قشنگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری چابهار

 

این تالاب که به تالاب صورتی نیز مشهور می‌باشد، یکی از قشنگ‌ترین و دنج‌ترین جاذبه‌های تماشایی چابهار می‌باشد که در ۱۵ کیلومتری شرق بندر و در نزدیکی روستای رمین و در راه مسیر ساحلی چابهار – گواتر واقع است. داشتن پرندگانی مانند چنگر، فلامینگو، طاووس و عقاب دریایی جذابیت این ناحیه را دو برابر کرده‌است

مسجد جامع دزک

قشنگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری چابهار

این مسجد در روستای دزک در فاصله سه کیلومتری شرق سراوان واقع است. سال بنای مسجد معلوم نیست، احتمالا تاریخ این مسجد به دوره صفویه باز می‌گردد. مصالح استفاده شده در دیوارها و ستون‌ها خشت و چینی بوده و پوشش سقف از کالای نخل، خرما و سرو بنا گردیده‌است.

موزه محلی چابهار

ساختمان کهن فرمانداری چابهار که از زمان قاجار بر جای مانده، امروزه موزه بومی چابهار می‌باشد. این ساختمان بر بلندی به ارتفاع ۱.۵ متر و مساحتی در حدود ۶۵۰ متر مربع احداث شده‌است.

کوه‌ های مریخی چابهار

قشنگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری چابهار

دیدن این کوه‌های فضایی تجربه‌ای کاملا عجیب است. انگاری نقاش ماهرانه طبیعت هنر غریزی خود را در دشت‌های بلوچستان استفاده کرده‌است و با قلم موی نازک خود برجستگی‌های جذابی را از زمین بیرون آورده‌است. شیارها و کنده کاری‌ها شگفت‌انگیز فرا زمینی به کوه‌ها اهدا کرده‌است. از این رو آن‌ها را به عنوان کوه مریخی در چابهار می‌شناسند.

در مسیر ۵۰ کیلومتری شرق این شهر می‌توان کوه‌های مریخی را از دورست مشاهده کرد اما برای رفتن به ناحیه و لمس جذابیت آن باید وسایل مناسب و مورد نیاز برای کوهپیمایی را با خود به آنجا ببرید.

سه غار چابهار

جاذبه‌ی سه غار چابهار، دارای دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در روستای تاریخی تیس در ۹ کیلومتری شمال غربی، از دیگر مکان‌های دیدنی و گردشگری چابهار می‌باشد. اگر به باستان شناسی علاقه دارید، توصیه می‌شود از این مکان چشم انداز این شهر باستانی دیدن کنید. به خصوص برای گردشگران علاقمند به آیین‌های بومی و مراسم تاریخی، مشاهده این غارها می‌تواند برای شما بسیار جذاب باشد.

کوه گل افشان

تپه‌ای را در نظر بگیرید که مانند یک آتشفشان فعال می‌باشد و به جای مواد مذاب، گل خاکستری شفا دهنده از دهانه آن فوران می‌کند. این رویا در کوه گل افشان چابهار به حقیقت درآمده‌است. در جنوب جاده کهیر-زرآباد، یکی از مشهور‌ترین مکان‌های تماشایی چابهار، یعنی کوه گل افشان را می‌توانید مشاهده کنید. کلیاتی از چندین تپه با ارتفاعات گوناگون که فقط یکی از آنها فعال است.

ساحل صخره ‌ای چابهار

ساحل صخره‌ای چابهار به ساحل دریای عظیم چابهار نیز مشهور می‌باشد. این ساحل را می‌توان تکه‌ای از بهشت ​​تصور کرد. ساحلی صخره‌ای پر شده از خزه‌های ریز و سبز است. نزدیکی سواحل دریای بزرگ به دریای عمان سبب شده‌است که آب با صخره‌ها تصادف کرده و امواج آتشفشانی بی خارق العاده‌ای تشکیل شود. صدای تصادف امواج با صخره‌ها، آبی نقره‌ای دریا و آرامش شگفت انگیز آن، حرکت خرچنگ‌ها و لاک پشت‌های ریز وغیره این ساحل جذاب را به یکی از مشهور‌ترین جاذبه‌های تماشایی چابهار مبدل کرده‌اند.

قلعه پیروز گت

قلعه پیروز گت در قسمت مرکزی بندر چابهار و در پنج کیلومتری شمال غربی روستای تیس قرار دارد. تاریخ این بنا مربوط به زمان اشکانیان و ساسانیان می‌باشد.

درخت مکرزن

درخت مکرزن اسم درخت مشهوری است در شهرهای چابهار و نیکشهر است. این درخت یکی از مکان‌های گردشگری این دو شهر به حساب می‌آید. امتداد این گیاه از هند شرقی بوده و شامل برگ‌های پهن است و شاخه‌های آن به قسمت پایین سرازیر شده و در شن‌ها ریشه می‌کنند.

رودخانه باهوکلات

رودخانه باهوکلات پرآب‌ترین رودخانه‌ سیستان و بلوچستان و علت اصلی زندگی در جنوب این استان به حساب می‌آید. این رودخانه به علت زیستگاه تمساح ایرانی از توجه مخصوصی برای مسافران مواجه است. این رودخانه آب‌های ناحیه پهناوری از قسمت‌های جنوبی شهرستان ایرانشهر و شهرستان چابهار را جمع‌آوری کرده و وارد دریای عمان می‌شود.

مسجد جامع تیس

از دیگر جذابه‌های تماشایی چابهار می‌توان این مسجد را نام برد. مسجد جامع تیس که از لحاظ معماری مانند به مساجد پاکستان و هند می‌باشد، مثل اغلب مساجد اهل سنت دارای مناره می‌باشد. صحن این مسجد هر گردشگری را حتی برای بار اول به یاد تابلوهایی پر از رنگ‌های چشم نواز می‌اندازد. مناره و گنبدهای جذاب‌تر با رنگ‌های سبز و قرمز و درها با شیشه‌های رنگی مرتب و نامرتب، نماهای شگفت‌انگیزی به مسجد اهدا کرده‌است.

بندر گواتر چابهار

در نقطه پایانی مرزی شهرستان چابهار و در برخورد با مرز پاکستان، بندری کوچک و تاریخی اما حاصلخیز به اسم «گواتر» وجود دارد. گواتر، قسمت کوچکی از ناحیه سیستان و بلوچستان، مانند نگینی بهشتی در سواحل دریای عمان چشم‌ انداز می‌باشد. گواتر به علت مجاورت با جنگل‌های حرا یکی از مکان‌های حفاظت شده محیط زیست یه شمار می‌رود.

روستای رمین

یکی از مناطق گردشگری چابهار که یکی از قشنگ‌ترین نقاط تماشایی این ناحیه به شمار می‌رود، روستای رمین است که در هفت کیلومتری بندر چابهار واقع است. طبیعت جذاب این روستای خاص و تماشایی آن را به محلی برای گردشگران داخلی و خارجی درست کرده‌است. در این روستای جذاب می‌توانید شگفتی‌های طبیعت را به وضوح مشاهده کنید.

آبنمای بلوچستان چابهار

با شجاعت می‌توان گفت یکی از حیرت انگیزترین و تماشایی‌ترین جذابه‌های تماشایی و گردشگری چابهار، آبنمای بلوچستان می‌باشد، پدیده‌ای کم یاب و طبیعی که در دریا اتفاق می‌افتد و دیدن آن می‌تواند ساعت‌ها شما را به خود جذب کند.

آبنمای جذاب بلوچستان از مواجه شدن آب دریا با صخره‌های سنگی تشکیل می‌شود، سوراخ‌های زیر صخره‌ها سبب می‌شود که آب دریا با فشار بالا و مثل آبنمای عظیم و تماشایی بیرون بیاید. شما می‌توانید کوه، جنگل یا حتی دریا را در مناطق دیگری از دنیا ببینید، اما فواره بلوچستان را در فقط در چابهار می‌توانید مشاهده کنید.

کلام آخر

کاربران گرامی این چابهار مکان‌های جذاب فراوان دارد که موارد نام برده‌شده در بالا از بهترین جذابه‌های گردشگری چابهار می‌باشد. امیدوارین از خواند این وبلاگ لذت برده‌باشید، چنانچه به این نوع مطالب علاقمند هستید وب سایت خبر ی ما را در دسته‌ی طبیعت و گردشگری دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

 مناطق سردسیر کشور کدامند؟

خواندن مطلب بعدی ←

جاذبه ‌های گردشگری در اصفهان

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین