خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

تاریخچه شرکت اپل

تاریخچه شرکت اپل

استیو وزنیاک و استیو جابز در سال ۱۹۷۷ موفق شدند اولین برند کامپیوترهای اپل را در گاراژ خانه جابز به شکل دستی ساختند. و همزمان با آن، کمپانی خود را به اسم شرکت اپل داخل بازار کردند. قضیه اپل، مدلی که نزدیک به نیم قرن در محیط تکنولوژی جهان استوار مانده و برای خیلی از مصرف‌کنندگان دنیا اسمی آشنا به حساب می‌آید. در دل خود نکته‌ها و ریزی‌بینی‌های دقیق و شگفت انگیزی دارد که خواندن آنها برای خیلی از دنبال‌کنندگان و هوادارن به جهان تکنولوژی نوین، جذاب و مورد اهمیت می‌باشد. با مجله خبری توکا مگ همراه باشید تا تاریخچه شرکت اپل را برای شما بازگو کنیم.

تاریخچه اپل که سابقه تشکیل آن به دهه هفتاد میلادی باز می‌گردد، نتیجه رفاقت دو جوان به اسم‌های استیو وزنیاک و استیو جابز است که در نتیجه موفق شدند. در سال ۱۹۷۷ با معرفی کامپیوتر اپلI ، شرکت اپل را به شکل رسمی اعلام کنند. هم‌اکنون ارزش سهام شرکت اپل، پس از گذشت حدود پنجاه سال، به ۲٫۴۸ تریلیون دلار رسیده است و قطعا در این مسیر، فراز و نشیب‌های بسیاری را به پشت سر گذاشته‌است

تاریخچه شرکت اپل

تاریخچه اصلی شرکت اپل

 

اگر بخواهیم به تاریخچه اپل نگاه کنیم، باید ریشه‌ی آن را در دهه ۷۰ میلادی تحقیق کنیم. و در پی آن به عزیمت جابز از این کمپانی و شروع دوباره او نیز اشاره‌ای داشته‌باشیم. ما از روزهای آغازین این مدل برایتان می‌گوییم، قضیه چگونگی تشکیل این کمپانی، استارت کار از طریق اپلI  و رفتن به سمت اپلII، راه‌اندازی نسخه مکینتاش و انقلابی که این کمپانی در زمینه DTP رقم زد تا رسیدن به تشکیل به روزترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌هایی که اپل را دل پسند مصرف‌کنندگان دنیایی خود کرده‌است.

داستان سیب شرکت اپل که در یک گاراژ ساخته‌شد

شاید زمانی که استیو وزنیاک ۲۰ ساله و استیو جابز (Steve Jobs) 16 ساله در سال ۱۹۷۱ رفاقت خود را بر اساس آرزویشان شکل داده‌بودند، فکر نمی‌کردند که کمتر از ۶ سال بعد بتوانند در اوج جوانی، کمپانی خودشان را تأسیس کنند. استیو قضیه اپل در سال ۱۹۷۷ توانستند اولین مدل کامپیوترهای اپل را در گاراژ خانه جابز به طور دستی درست کنند و همزمان با آن، کمپانی خود را با نام شرکت اپل وارد بازار کنند.

فروش اولین مدل کامپیوتورهای شخصی اپل، اعتبار چشمگیری را برای این شرکت ایجاد کرد. به طوری که با تولید و معرفی نمونه‌های دیگری مثل اپل II  و اپلIII  که به فلاپی درایو و سیستم‌عامل داس تجهیز بودند، توانست اسمی در بین دیگر مدل‌ها در آورد و به عنوان یک کمپانی رسمی، تحت عنوان برند اپل، معرفی شود.

قضیه سیب کمپانی اپل بیشتر با دو استیو که موسسان اصلی آن بودند، بیان می‌شود. اما احتمالا اگر شخص سومی به این اکیپ دوستی داخل نمی‌شد، امروز نسخه‌های مشهوری مثل آیفون و آی‌پد وجود نداشتند. در تاریخچه اپل، قطعا باید به حضور کم اما موثر رونالد وین توجه کنیم. قصه از این قرار بود که جابز موفق شد دوست خود، رونالد را راضی کند تا ۱۰ درصد از سهام برند اپل را در اختیار بگیرد که این روش در تاریخچه اپل، نقطه عطفی بود، چراکه در سازوکار تولیدات آن اثرات مثبتی باقی گذاشت.

رونالد وین ۱۲ روز بعد، از تصمیم خود پشیمان شد و سهام خود را فقط به قیمت ۵۰۰ دلار فروخت، ناآگاه از اینکه کمتر از ۵۰ سال بعد، شرکت اپل به هولدینگی تبدیل خواهد شد که قیمت آن به بیشتر از ۷۲ میلیارد دلار می‌رسد.

اولین کامپیوتر کمپانی اپل

رفاقت و شراکت جابز و وزنیاک، سرآغاز شراکت‌هایی شد که این دو جوان را به سوی طراحی و تولید اولین نمونه‌های رایانه‌ای کشاند. شخص هوشمند و سازنده اپل، وزنیاک بود که اولین نمونه کامپیوتر این برند را تولید کرد، کامپیوتری که با داشتن یک صفحه کلید مانند ماشین‌تحریر و قابلیت اتصال به یک تلویزیون معمولی اولین اقدام برند اپل به سمت مدل‌های پیشرفته‌تر اپلI و اپلII به شمار می‌رود.

سرمایه‌هایی که مسیر تشکیل این شرکت از بین رفتند!!

استیو وزنیاک قصه اپل، به رغم طراحی و تولید اولین نمونه‌های کامپیوترهای اپل، شخصی خجالتی بود و اینطور حس می‌کرد. که خلاقیت و اختراع او در برابر فناوری‌های هم‌عصرش چیز خیلی مهمی برای عرضه ندارد، اما رفاقت با جابز سبب شد که اپلI  به شدت مورد توجه آنها، خصوصا جابز قرار بگیرد. به صورتی که این دو رفیق و همراه، تصمیم گرفتند به طور رسمی شرکت خود را تاسیس کنند و برای این کار نیز همه‌ی دارایی‌های با ارزش خودشان را فروختند، جابز خودروی فولکس واگن خود را فروخت و وزنیاک نیز ماشین‌حساب HP خود را فروخت و سرانجام یکی از عظیم‌ترین اسم تجاری دنیا، در ۱ آوریل ۱۹۷۶ به وسیله سه بنیان‌گذار خود، استیو جابز، استیو وزنیاک و رونالد وین به اسم Apple Computer Inc  به شکل رسمی پایه گذاری شد.

چرا سیب نماد کمپانی اپل شد؟

اولین بحثی که در رابطه با عنوان شرکت اپل وجود دارد و به طور قاطع و احتما زیاد  واقعی‌ترین علت نیز حساب می‌شود. سخنی است که هم‌بنیان‌گذار این شرکت، استیو وزنیاک گفته‌است. به گفته او دلیل نامگذاری شرکت اپل به گذشته کار استیو جابز برمی‌گردد که در یک باغ میوه مشغول به فعالیت بود. و بنابراین اسم اپل را برای شرکت خود انتخاب کرد.

به گفته وزنیاک شاید در ابتدا این عنوان فقط یک حادثه بود که به فکر استیو جابز خطور کرد. اما در ادامه، این دو نفر، علیرغم تجسس برای یک اسم دیگر، هیچ نمادی را خوب‌تر از اپل برای قصه خود یافت نکردند.

بعضی نیز قضیه سیب کمپانی اپل را به قصه آدم و حوا در زمان عتیق ارجاع می‌دهند. و فلسفه مربوط به آن را این‌گونه بازگو می‌کنند. که اسم تجاری اپل نشانگر دانش است. چرا که میوه درختی که آدم و حوا از آن خوردند نیز سیب بود که نماد خرد و دانش است.

از سمتی دیگر، لوگوی اولیه‌ای که برای برند اپل طراحی و انتخاب شده‌بود، عکسی از نیوتن بود. که پایین درخت سیب نشسته و همان قصه معروف سقوط سیب و کشف نیروی جاذبه را شرح می‌کند. که این عقیده نیز به طوری با علم و دانش و خلاقیت همراه است.

یکی دیگر از نظریه‌های بازگوشده در رابطه شکل اپل نیز به قضیه مرگ Alan Turing اشاره دارد. که یکی از دانشمندان معروف در علوم رایانه بود و علت مرگش نیز خوردن یک سیب آغشته به سیانور عنوان شده‌است.

 

کلام آخر

کاربران عزیز با خواندن‌مطالب بالا یک نکته مهم را می‌تواند به شما گفت و ان این است. که شما با تصور، کوشش و تلاش برای رسیدن‌به رویاء‌ی خود می‌توانید. به آن دست پیدا کنید حتی اگر از سن کم برخوردار باشید. امیدوارم از خواندن‌این مطلب (تاریخچه شرکت اپل) لذت برده‌باشید. اگر چنانچه به این دسته از مطالب علاقه‌مند هستید مجله خبری مارا در دسته خبری فناوری و تکنولوژی دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

تعبیر خواب دشمن

خواندن مطلب بعدی ←

تاریخچه شرکت شیائومی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین