خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

تاریخچه باشگاه استقلال

تاریخچه باشگاه استقلال

تیمی که امروز به نام باشگاه فرهنگی – ورزشی استقلال ایران معروف است یکی از کهن‌ترین تیم‌های فوتبال کشور است که افتخارات بسیاری را با خود حمل می‌کند. اگر ثبت رسمی این تیم را به اسم “استقلال” تولد اسمی آن بدانیم، مرتکب اشتباه عظیمی شده‌ایم چرا که اگر به دنبال حقیقت تشکیل این باشگاه باشیم، باید به زمان خیلی گذشته برگردیم، زمانی که ورزش فوتبال از جایگاه ویژه ای در ایران برخوردار نبود. با مجله خبری توکا مگ همراه باشید تا با تاریخچه باشگاه استقلال آشنا شوید.

دوچرخه سواران

در سال ۱۳۲۳ تعدادی از دوچرخه سواران با تجربه که عنوان‌های قهرمانی کشوری را در دست داشتند، نتیجه گرفتند با تشکیل مرکزی برای گردهمایی دوستانه، اساس یک تشکل صنفی را تشکیل دهند. این مرکز، منطقه تصمیم گیری و سازماندهی درباره امور مرتبط به دوچرخه سواری بود. بیشتر این دوچرخه سواران نظامی و دانشجو بودند و اسم دفتر اصلی خود را “کلوپ دوچرخه سواران” انتخاب کردند.

کار کلوپ دوچرخه سواران از سال ۱۳۲۴ هجری شمسی وارد مرحله تازه‌ای شد و این در وضعیتی بود که باشگاه “تور” که به وسیله مرحوم دانایی فرد تاسیس و رهبری می‌شد، بهد از شکست دادن تیم کارگر آبادان قابل توجه ریئس‌های دوچرخه سواران قرار گرفت و طی صحبت‌های با یکدیگر موافقت شد که تیم “تور” به اسم دوچرخه سواران داخل میدان رقابت‌ها شود.

بعد از تاسیس دوچرخه سواران پنج نفر به اسم‌های نواب (دوچرخه ساز)، میرزایی (نجار)، خشایی(نگهبان بانک)، خسروانی (افسر) و جانانپور (کارمند تربیت بدنی) تیم دوچرخه سواری باشگاه را تاسیس کردند و بعد از گذشت چند ماه به نظر “عمو اوغلی” قرار شد که در کنار تیم دوچرخه سواری یک تیم فوتبال نیز با همان اسم تشکیل شود که این جریان، به تایید دیگر اعضای باشگاه به ویژه زنده یاد علی دانایی فرد قرار گرفت و بعد از آن دوچرخه سواران رسماً باشگاه خود را اعلام کرد و در همین بین، چند تن از بازیکنان سرشناس تیم فوتبال نادر از جمله مهندس جاویدان به تیم فوتبال دوچرخه سواران پیوستند و نام این تیم در هیات فوتبال استان تهران ثبت گردید.

تاج قهرمان

تاریخچه تاسیس باشگاه استقلال

 

به هر حال تیم استقلال با اسم اولیه «دوچرخه سواران» در چهارم مهرماه سال ۱۳۲۴ هجری شمسی بنیان‌گذاری شد و در طی همه این سال‌ها حتی یک روز از فعالیت متوقف نشد. این عظیم‌ترین افتخار برای باشگاهی است که با گرفتن حرفه‌ای و با اخلاق ترین افراد، خود را به عنوان تیمی برتر در کشور و آسیا مطرح کرده است. تاسیس کنندگان باشگاه به علت علاقه به ورزش دوچرخه سواری، نام این باشگاه را دوچرخه سواران گذاشتند و بعد از آن مسابقه اصلی در فوتبال ایران از سال ۱۳۲۵ میان باشگاه‌های «دوچرخه سواران»، شاهین، سرباز و دارایی بود.

با انتخاب پیراهن و پرچم آبی رنگ به عنوان سمبل اصلی این تیم، استقلال پا به میدانی گذاشت که کمتر کسی در آن روز فکر می‌کرد این تیم موفق شود در آینده‌ای نه چندان دور به افتخاراتی عظیمی دست یابد.

در ابتدا تنها رشته فعال باشگاه، دوچرخه سواری بود. هنوز چهار سال از تاسیس باشگاه فوتبال دوچرخه سواران نگذشته بود که پرویز خسروانی در سال ۱۳۲۸ امتیاز باشگاه دوچرخه سواران را به اسم خود به ثبت رساند و این باشگاه به “تاج” تغییر اسم پیدا کرد. طبق مدارک وا اسناد موجود، زمان تغییر اسم باشگاه به “تاج”، اول اسفندماه سال ۱۳۲۸ هجری شمسی می‌باشد.

شروع پیشرفت

تیم تاج سپس با زحمت‌های پرویز خسروانی و اسداله علم در حوالی باغ امین الدوله (دروازه شمیران) مالک باشگاه آبرومندی شد.

در ادامه و پس از ۲۹ سال، در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی مطابق با پیروزی عظیم انقلاب اسلامی و با همفکری تعدادی از بازیکنان قدیمی این تیم، از جمله کردنوری و جلالی، تیم تاج تغییر اسم پیدا کرد و این بار یک نام ماندگار و از یاد نرفتنی به اسم «استقلال” بر این تیم نهادینه شد.

واجبه به یادآروی است. که بعد از انقلاب اسلامی، پرویز خسروانی – رئیس باشگاه تاج- از کشور خارج و باشگاه استقلال به سازمان تربیت بدنی جمهروی اسلامی ایران داده شد. ضمن آنکه همه‌ی امکانات باشگاه تاج بعد از پیروزی انقلاب به مالکیت دولت درآمد و باشگاه استقلال پس از آن روزهای دشواری را پشت سرگذاشت.

تاریخچه قهرمانی باشگاه استقلال

 

قهرمانی استقلال

 

استقلال افتخارات بسیاری را برای میلیونها طرفدار خود و فوتبال کشور به دست آورد. که تا الان نه فقط در ایران، در قاره بزرگ آسیا نیز کمتر تیمی موفق به دریافت آن شده‌است. اگرچه الان بعضی از موسسان و بازیکنان اولیه و خیلی از هواداران سالیان قبل این تیم روی در نقاب خاکستری خاک کشیده‌اند. اما خدمت و تلاش‌ها و از ایثارگری پیشکسوتان وبازیکنان باشگاه هر یک مانند بنای یادبودی برای نسل تازه خود نمایی می‌کند.

دوچرخه سواران آن روز، تاج روزگاز بعدی و استقلال امروزی هر یک قسمتی از تاریخچه پر افتخار تیمی است. که با وجود پایین و بلندی‌ها ، هر روز برشمار هوادران آن اضافه می‌شود. استقلال همه‌ی موجودیت حال خود را مدیون مرحوم علی دانایی فرد است. که همزمان با بنیان گذاری و دوچرخه سواران به این تیم پیوست. و همه‌ی عمر خود را صرف پیشرفت و سربلندی آبی پوشان و اموزش و تربیت جوانان این آب و خاک کرد. او در سال ۱۳۵۸ دار فانی را وداع گفت و چشم از این جهان فروبست. روحش قرین رحمت الهی گردد.

تیم استقلال در ثبت شرکت‌ها، به عنوان موسسه فرهنگی- ورزشی استقلال تهران ثبت شده‌است که سرمایه اولیه آن یک میلیون ریال بود.

تیم استقلال بنا به وضعیتی مقتضی از پنج آرم بر روی لباس خود به عنوان سمبل باشگاه استفاده کرد. که دو آرم مربوط به زمان تاسیس تیم‌های دوچرخه سواران و تاج بود. و سه آرم دیگر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای استقلال برگزیده‌شد.

کسب مقام‌های متعدد در عرصه داخلی و آسیایی از استقلال باشگاهی رویایی و پرافتخار در درجه ایران ایران و آسیا ساخته‌است. که شاید تشکیل چنین مجموعه‌ای تنها در رویا برای باشگاه‌های دیگر ممکن باشد.

  • تعداد قهرمانی در لیگ برتر خلیج فارس: ۹ قهرمانی در لیگ باشگاه‌های ایران
  • قهرمانی در جام حذفی: ۷
  • قهرمانی در لیگ قهرمانان اسیا:۲
  • قهرمانی سوپرجام ایران: ۱

کلام آخر

امیدوارم از خواندن‌این مطلب (تاریخچه باشگاه استقلال) لذت برده باشید. اگربه مدل از مطالب علاقه دارید می‌توانید مجله خبری ما را در دسته‌اخبار ورزشی و تناسب اندام دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

بهترین ورزش برای تناسب اندام

خواندن مطلب بعدی ←

خطرناک‌ترین ورزش‌های دنیا کدامند؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین