خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

بهترین بازی دهه‌ شصتی‌ ها

بهترین بازی دهه‌ شصتی‌ها

بسیاری از خانواده‌ها ، بازی کودکان را یک نوع سرگرمی می‌دانند. بعضی دیگر، بازی را بیهوده ، هدر دادن‌وقت و حتی مایه خجالت می‌دانند. در این مجله میخواهیم بهترین بازی دهه‌ شصتی‌ ها را برای شما بازگو کنیم، تا آخر این وبلاگ با مجله خبری توکا مگ همراه باشید.

در حالی که بازی جنبه‌های آموزشی و سازندگی دارد و به کودک ، فرصت رشد جنبه‌های ؛ جسمی ، ذهنی ، روحی ، روانی و عاطفی می‌دهد و بالاتر از آن بچه اصول اخلاقی و اجتماعی را در این وضعیت بخوبی یاد می‌گیرد. همچنین بازی ، حس کنجکاوی کودک را بر می‌انگیزد و به کــــودک قدرت ابتکار ، روحیه جمع گرایـــی ، بـــرقرای رابطه ، مقاومت در برابر مشکلات ، پذیرش اختلاف سلیقه‌ها و اعتماد به نفس می‌دهد.

وقتی که فرزندی در بچگی بازیگوش و فعال باشد در بزرگسالی ازروحیه و عملکرد روحی و روانی مناسبی برخودار است. به طور کامل، انسان در هر سن و سالی که باشد، احتیاج به بازی دارد، بازی تاریخ تولد نمی‌فهمد.

 

قشنگ‌ترین بازی های دهه شصتی ها

بهترین بازی دهه‌ شصتی‌ ها شامل:

۱.بازی جذاب هفت سنگ یک گیم پر هیجان

یک بازی خیلی جذاب، هفت سنگ را روی هم قرار دهید و سپس در فاصله هفت قدمی یا هفت متری از سنگ ها یک خط بکشید. اشخاص به دو گروه برابر تقسیم می‌شوند و هر کدام یکی از بازیکنان خود را به سمت لیدر و رئیس انتخاب می‌کند.

یک گروه در فاصله تعیین شده از جای هفت سنگ ، که روی هم چیده شده‌اند قرار می‌گیرند تا به نوبت با توپ تنیس سنگ‌ها را مورد اصابت قرار داده و بزنند. تیم دوم نیز در عقب هفت سنگ ، نظارگر نتیجه‌اند تا هنگامی که توپ پرتاب شده توسط تیم اول به هفت سنگ برخورد نکرد، سریعان جایشان را با آن تیم تغییر بدهند. اما اگر اصابت کرد و آرایش سنگ‌ها را برهم زد، توپ را بردارند و با همکاری و هدف گیری تلاش کنند نفرات تیم اول را با توپ بزنند که اگر برخورد کند، از دور بازی بیرون می‌روند.

و همین‌طور نفرات تیم اول در هر لحظه که به دست آورند به سمت سنگ‌ها می روند تا آنها را روی هم بگذارند و یک امتیاز بگیرند و معلوم است که برای انجام چنین کاری ، یکی از دوستان بایستی خود را به خطر بیندازد و هم تیمش را در برابر ضربات توپ پوشش دهد.

چنانچه اگر باز هم مورد ضرب توپ قرار گرفت و از بازی اخراج شد ، دیگری کار را به اتمام می رساند ولی اگر دیگر بازیکنی نمانده باشد ، بازی پایان می‌یابد و در دست بعدی جای و نقش گروهها تغییر می‌کند. در آخر، تیمی که سریع‌تر ۷ امتیاز را بدست آورد برنده است.

بازی کهن هفت سنگ در صورت دیگری با شرایط بالا درون یک دایره بزرگ برگزار می‌شود. در وسط همین دایره دایره‌ایی کوچک‌تر که جای چیدن هفت سنگ است کشیده شده است همه افراد در بیرون از دایره هستند. پس از برخورد توپ تیم اول و ریختن آنها یکی از اشخاص تیم دوم همه‌ی اعضای تیم اول را در درون دایره تعقیب می‌کند تا آنها را با دست بزند و مانع از گذاشتن سنگ‌ها روی هم شود و هر وقت خسته شد شخص بعدی مسئولیت تعیقب را بر گردن بگیرد.

۲.بازی قدیمی یه قل دو قل

این بازی، مقصود آموزنده نیز دارد، به ویژه در رابطه با علوم ریاضی ، آشنایی و درک مفاهیم دسته‌بندی ارقام و گروه‌های پنج عضوی و جمع افزاری آنها که در موقع تحصیل مقطع پایه ی اول ، مدتها زمان می‌برد تا این عنوان‌ها تدریس شود و این بازی می‌تواند همان‌ها را با چند دور انجام آموزش دهد. در این بازی است که فرزندان می توانند، مهارت‌ها و حرفه‌های بسیاری، در دست‌ها و انگشتانش به وجود می‌آورد.

ابتدا با جفت یا تک آمدن ، شروع کننده بازی را معلوم می‌کنند، به این گونه که یکی از افراد سنگ‌ها را در مشت می‌گیرد تا نفر بعدی بگوید زوج است یا فرد.

بازی قدیمی یه قل دو قل چندین مرحله دارد و بازیکن با اجرای موفق هر مرحله، به مرحله دیگر راه می یابد، ولی اگر در هر مرحله مرتکب اشتباه شود، می بازد و باید بازی را به نفر بعدی واگذار کند.

 

مرحله اول :

پنج سنگ را به گونه ای که جدا از هم باشد روی زمین پخش می کنند، آغاز کننده بازی یکی از سنگ ها را بر می دارد و به بالا پرتاب می‌کند و در طی زمان پایین آمدن سنگ، یکی از سنگ‌های روی زمین را بر می دارد و با همان دست، سنگی که قبلا پره بالا پرتاب کرده بود را می‌گیرد و به همین مدل تمام سنگ‌ها را بر می‌دارد.

مرحله دوم :

سنگ را به نحوی که دو به دو قرار بگیرد، روی زمین تقسیم می‌کند؛ یکی را برمی دارد و به بالا می‌اندازد و سنگ‌ها را به شکل دوتا از روی زمین بر می‌دارد.

مرحله سوم :

مثل مراحل گفته‌شده است؛ با این فرق که چهار سنگ روی زمین را باید در دو حرکت یک تایی و سه تایی بردارد.

مرحلاه چهارم :

یک سنگ را به بالا می‌اندازد و چهار سنگ را همزمان روی زمین جمع می‌کند و سنگ پرتاب شده در هوا را می گیرد.

مرحله پنجم :

یک سنگ را به هوا پرتاب می‌کند، به طوری که چهار سنگ دیگر در دست است انگشت سبابه را به زمین می‌کشد، سپس سنگ را در هوا می‌گیرد.

مرحله ششم :

بازیکن سنگ ها را پخش می کند یکی را بر می دارد و بالا می اندازد، در فاصله بازگشت، یکی از سنگ های روی زمین را بر می دارد و سنگ هوا را می گیرد و با یک پرتاب دیگر، سنگی را که از روی زمین برمی دارد با یکی از سنگ ها عوض می کند و به همین روش، مرحله را با تعویض تمامی سنگ ها به پایان می رساند.

مرحله هفتم :

در این قسمت از بازی، بازیکن پس ازریختن سنگ‌ها روی زمین، دست چپ را در یک طرف آن‌ها به صورت عمودی بر زمین می گذارد و دیواری درست می‌کند. با دست راست یکی را پس از برداشتن به سمت بالا می اندازد و دو بار می‌گیرد و دراین هنگام باید یکی از سنگ‌ها را بردارد و آن سوی دیوار بگذارد و این کار را برای همه‌ی سنگ‌ها اجرا کند.

مرحله هشتم :

در این قسمت، فرد سنگ‌ها را باهم به سمت بالا می‌اندازد و در مسیر بازگشت آن‌ها، به فورا دست‌ها را به هم می‌چسباند و با دو کف دست، سنگ ها را می‌گیرد. دوباره آن ها را در همان وضعیت با دو دست به سمت بالا می‌اندازد و در این فاصله دست‌ها را وارونه می‌کند.  از مکان انگشت سبابه به هم می‌چسباند و آن‌ها را با پشت دست‌هایش می‌گیرد.

بعد سنگ‌ها را به هوا پرتاب می‌کند و با کف دو دست می‌گیرد. افتادن‌حتی یک سنگ سبب سوختن‌است. و هر یک از بازیکنان که این مراحل را بدون اشتباه بگذرانند، برنده بازی شناخته می‌شوند. اگر در هر مرحله ببازند، باید بازیکن طرف مقابل بازی را ادامه بدهد.

مرحله نهم :

مرحله تنبیه است و دو بازیکن رو به روی هم می نشینند؛ بازنده کف دستش را به زمین می چسباند. و نفر برنده سنگ‌ها را یکی یکی با اسامی تنبیه‌ها مانند : «نوازش و برداشتن عسل از کندو» پشت دست او می چسباند. بعد باید با یک حرکت تمامی سنگ‌ها را به طرف بالا بیندازد و با کف دست بگیرد، اگر توانست تمامی را بگیرد اورا توبیخ نمی‌کنند. اما اگر سنگی روی زمین بیفتد به مقدار سنگ‌های افتاده برای او تنبیه تعیین می‌کنند.

از بهترین بازی های دهه‌ شصتی‌ ها  دیگر می‌توان:

 • نون بیار کباب ببر
 • . وسطی
 • . هپ هپ
 • بشین و پاشو
 • تاپ تاپ خمیر
 • دستمال پشتی
 • اتل متل توتوله
 • بالابلندی
 • بازی رنگها
 • زو (بَد بَده)
 • سنگ، کاغذ، قیچی
 • شاه، دزد، وزیر
 • شکرپنیر
 • شمع گل پروانه
 • قلعه
 • کش بازی
 • گردو، شکستم
 • گل یا پوچ
 • طناب‌بازی
 • لی لی حوضک

می‌توان نام برد.

کلام آخر

این موارد بهترین بازی دهه‌ شصتی‌ ها بودند. قطعا پدران یا اقوام بزرگ‌تر با این بازی‌های نام‌برده در قسمت بالا خاطراتی بسیار زیبا و هیجان انگیز دارند. امیدواریم ازخواندن این وبلاگ لذت برده‌باشید. اگرچه به دسته بازی و سرگرمی علاقه‌مند هستید وبلاگ خبری ما را در دسته بازی و سرگرمی دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

فرمول حل مکعب روبیک

خواندن مطلب بعدی ←

سوالات تست آی کیو

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین