خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

اسطوره‌های فوتبال ایران چه کسانی بودند؟

اسطوره‌های فوتبال ایران چه کسانی بودند؟

اسطوره‌های فوتبال ایران چه کسانی بودند؟ در این مقاله می‌خواهیم ۱۰ تا از بهترین اسطوره‌های فوتبال ایران را برای شما نام ببریم این فهرست بیشتر از روی تعداد بازی ملی و گل ملی می‌باشد وحتی ممکن است تفکر همه در انتخاب اسطوره یکی نباشد ولی اطمینان می‌دهیم اکثر افراد نام برده در این لیست جزء بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران هستند. با مجله خبری توکا مگ همراه باشید. تا متوجه شویم که واقعا اسطوره‌های فوتبال ایران چه کسانی بودند؟

 

بهترین اسطوره‌های فوتبال ایران

اسطوره‌های فوتبال ایران چه کسانی بودند؟

در ادامه با ده نفر از استطوره‌های فوتبال ایران آشنا می‌شوید:

۱۰ – جواد نکونام (۱۳۶ بازی ملی، ۳۷ گل)

او بازیکنی بود که وظیفه کاپیتانی تیم ملی کشور را در مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل عهدار بود، جواد نکونام، بازیکن هافبک میانی این تیم است که کلا ۱۳۶ بازی ملی در ۱۴ سال به اسم خود ثبت کرده است. نکونام یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان ایران در انتخابی جام جهانی برزیل شد. با این وجود چند بازیکن نقش مهمی در صعود ایران به مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل داشته‌اند و نکونام در صدر لیست گلزنان ایران در راه صعود به این مسابقات قرار گرفت. بازیکن ۳۳ ساله تجربه حضور در مسابقات جام‌جهانی با تیم ملی ایران را دارد و در دو رقابت مرحله گروهی مسابقات جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان بازی کرده و فقط دیدار آخر تیمش برابر آنگولا را به علت محرومیت از دست داد. از سمت دیگر نکونام در مسابقات بین‌المللی به ایران کمک کرد تا در مسابقات چلنج کاپ ۲۰۰۳، بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ و مسابقات قهرمانی غرب آسیا ۲۰۰۴ به مقام اول و قهرمانی برسد.

کاپیتان تیم ملی کشور مدتی را در باشگاه اوساسونا در لالیگا گذراند و در بیشتر از ۱۵۰ رقابت در شش سال حضورش در این باشگاه به میدان رفت. او در سال ۲۰۱۲ به ایران بازگشت و با قرار گرفتن در جایگاه دوم انتخاب بهترین مرد سال آسیا در سال گذشته دوباره به موفقیت و درخشش خود در آسیا ادامه داد.

 

9 – حسن روشن (، ۴۸ بازی ملی، ۱۳ گل)

حسن روشن با وجود حضوری کم در تیم ملی ایران نسبت به خیلی از دیگر فوتبالیستان این لیست تأثیر بسیاری در درخشش تیمش داشت و همچنان در ایارن با محبوبیت از او یاد می‌شود. او که از سن ۱۷ سالگی کارش را از باشگاه تاج تهران که الان به استقلال معرفی می‌شود، آغاز کرد، خیلی سریع به  دلیل بازی خوبش به عنوان بهترین بازیکن تیمش شناخته شد و توانست در رسیدن تاج به قهرمانی لیگ ایران در سال‌ ۱۹۷۵ و جام حذفی ۱۹۷۷ دخیل و اثر گذار باشد.

عظیم‌ترین درخشش روشن در مسابقات بین‌المللی به قهرمانی ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ و قهرمانی آسیا دو سال بعد از آن بر می‌گردد. حسن روشن فوتبالیست کلیدی در صعود تیمش به اولین جام‌جهانی تاریخ فوتبال ایران در سال ۱۹۷۸ بود اما به خاطر مصدومیت بازی در جام جهانی را از دست داد.

۸ – احمدرضا عابدزاده (۱۹۸۸ تا ۱۹۹۸، ۷۹ بازی ملی)

یکی از معروف‌ترین بازیکنان در سال‌های نزدیک فوتبال ایران، احمدرضا عابدزاده بود که به علت گلری در مسابقات جام‌جهانی ۱۹۹۸ خود را در دل هواداران ایران هک کرد. در شرایطی که تیم ملی نتوانست از مرحله گروهی مسابقات جام‌جهانی فرانسه بالا برود، نمایش‌ عابدزاده به عنوان سنگربان ایران خیلی جالب توجه بود و سبب شد ایران در دومین حضورش در این رقابت‌ها عملکرد خجالت زده‌ای نداشته‌باشد.

عابد زاده نام «عقاب آسیا» را به علت عملکردش درون دروازه دریافت کرد و در دو سال آخر حضورش در تیم ملی بازوبند کاپیتانی را در در دست داشت و ۳۸ بار به عنوان کاپیتان تیم ملی داخل دروازه ایستاد. عابدزاده به تیم ملی کمک کرد تا افزون بر حضور در جام‌جهانی دو بار عنوان قهرمانی رقابت آسیایی را کسب کند در شرایطی که توانست شش عنوان قهرمانی در لیگ، جام حذفی و قهرمانی تیم‌های آسیایی را کسب کند.

 

7 – ناصر حجازی (۱۹۶۸-۱۹۸۰، ۶۲ بازی ملی)

فقط رقیب عابدزاده برای عنوان بهترین سنگربان در تاریخ فوتبال کشور ناصر حجازی است که او نیز به علت عملکردش در مسابقات جام‌جهانی مورد توجه بسیاری قرار گرفت. حجازی بعد از رقابت‌های ۱۹۷۸ از باشگاه منچستریونایتد پیشنهادی کسب کرد و به مدت یک ماه نیز با این تیم به تمرین پرداخت.

حجازی حتی قبل از رقابت‌های جام‌جهانی با ایران به موفقیت‌های بسیاری دست یافت و در فاصله چهار سال به تیم ایران کمک کرد تا به عنوان قهرمانی آسیا و قهرمانی رقابت‌های آسیایی برسد. او در سن ۲۹ سالگی به علت سیاستی که در این کشور حاکم بوده و به بازیکنان بیش‌تر از ۲۷ سال اجازه بازی در تیم ملی را نمی‌داد، اسم از لیست بازیکنان ملی خط خورد. ناصر حجازی در سطح باشگاهی در سال ۱۹۷۰ عنوان قهرمانی تیم‌های آسیایی را کسب کرد و پنج سال بعد قهرمان لیگ ایران شد. فدراسیون فیفا آمار و تاریخ او را در سطح دوم بهترین گلر آسیا در قرن بیستم به ثبت رساند.

 

 ۶ – کریم باقری (۸۷ بازی ملی، ۵۰ گل ملی)

شاید دو آتیشه‌ترین هوادار تیم چارلتون اتلتیک را هم بتوان برای از یاد بردن اسم کریم باقری بخشید اما این هافبک با مبلغ ۴۰۰ هزار پوند در سال ۲۰۰۰ راهی این تیم شد. به طور کلی به علت بعضی از مسائل داخل و خارج زمین مسابقات که توانست فقط ۱۵ دقیقه برای این تیم بازی کند.

نمی‌توان حرفه این فوتبالیست را با چنین تجربه ناموفقی سنجید. رکورد گلزنی او در خط میانی یک پدیده بود و او می‌توانست در هر جایی از مین شکلیک قدرتمن و خطرناکی داشته‌باشد. اصلی‌ترین ویژگی باقری شوت‌های قدرتمند از راه دور او بود ولی او در بازی هوایی هم خطر خود را داشت و توانست گل‌های بسیاری با سر در طول دوره فوتبالیستی خود بزند.

او یک بار در یک بازی ملی هفت گل و یک بار هم ۶ گل به ثمر رساند. به طوری که باقری در بازی در برابر استرالیا که به صعود تیمش به جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه منجر شد، هم تیمی‌هایش را به بازی برگرداند، فدراسیون فیفا تاریخ و آمار او را در بین ۱۰ بازیکن حرفه‌ای قرن بیستم آسیا قرار داده‌است.

 

5- خداداد عزیزی (۴۷ بازی ملی، ۱۱ گل)

وقتی که که کریم باقری در دیدار برابر استرالیا ایارن را به رقابت برگرداند، این خداداد عزیزی بود که توانست گل مساوی را برای ایران به ثمر برساند و باعث شود تیم ملی به رقابت‌های جام جهانی صعود کند. به همین علت است که این مهاجم برای همیشه گلی را در قلب هوادارن فوتبال کاشت اما او بیشتر از فقط یک گل خاطره‌انگیز بود.

 

خداداد افزون بر حضور در جام‌جهانی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ برای تیم ملی کشور بازی کرد. او در اولین رقابتی که برای ایران توپ زد توانست عظیم‌ترین اثرش را به جا بگذارد در شرایطی که ایران سوم شد. ولی باز به عنوان مردی تاثیر گذار در این رقابت‌ها شناخته شد.

فعالیت عزیزی در این مسابقات سبب شد. که او به عنوان مرد سال آسیا در سال ۱۹۹۶ برگزیده شود و به باشگاه کلن آلمان ترنسفر بشود. و به مدت سه سال در آن تیم بازی کرد. فدراسیون فیفا تاریخ و آمار او را در بین ۸ بازیکن حرفه‌ای فوتبال قرن بیستم آسیا به ثبت رساند.

 

4- علی پروین (۷۶ بازی ملی، هشت گل)

یکی از عظیم‌ترین اسطوره‌های تاریخ تیم فوتبال پرسپولیس، علی پروین است. که با صعود به مسابقات جام‌جهانی ۱۹۷۸ اسم خودش را به عنوان یکی از اعضای مهم این تیم ایرانی به قلم رساند.

این هافبک در درجه باشگاهی ۱۸ سال در باشگاه پرسپولیس بازی کرد و سپس طی ۱۷ سال رهبری این تیم را در دست گرفت. پروین همینطور به عنوان رئیس این تیم نیز کار می‌کرد. او در روزهای فوتبال حرفه‌ای خود چهار عنوان قهرمانی در لیگ ایران و جام حذفی را کسب کرد. و پنج بار با دو تیم متفاوت قهرمان لیگ استان تهران شد.

پروین با همکاری به تیم ملی برای رسیدن به سه عنوان قهرمانی در چهار سال، عناوین گوناگونی در درجه ملی کسب کرده‌است. درخشش در رقابت‌های آسیایی ۱۹۷۴ در بین دو قهرمانی آسیا نیز از افتخارات این فوتبالیست بود. او به عنوان چهاردهمین بازیکن برتر قرن بیستم فوتبال آسیا توسط فدراسیون فیفا به ثبت رسید.

 

3- مهدی مهدوی کیا (۱۱۱ بازی ملی، ۱۳ گل)

در شرایطی که که ایران از رقابت‌های جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه حذف شد، کارکرد آنها در مجموع یک موفقیت برای این تیم ملی به حساب می‌آمد. چون آنها توانستند اولین پیروزی خود در این مسابقات را دریافت کنند و در دو بازی دیگر نیز فعالیت مناسبی داشته باشند. مهدی مهدوی کیا را به عنوان بهترین فوتبالیست ایران در آن رقابت‌ها می‌شناسند. که بیشتر آن به علت قرار گرفتن او در تیم ستاره‌های آن رقابت‌ها بود.

مهدوی‌کیا همچنین گلی را مقابل دیدار با تیم ملی امریکا به ثمر رساند و همان گل ایران را به پیروزی رساند. و یک ‌بار دیگر در سال ۲۰۰۶ در جام‌ جهانی برای تیم ملی به زمین رفت. او تا آن وقت به علت حضور تاثیرگذار در هامبورگ به خوبی در آلمان محبوب و شناخته شده بود.

عملکرد او در بوندس ‌لیگای آلمان سبب شد این فوتبالیست سرعتی ایرانی دو بار به عنوان بهترین بازیکن سال این باشگاه انتخاب شود. و در ترکیب منتخب قرن این تیم نیز قرار بگیرد. مهدوی کیادر سال ۱۹۹۷ به عنوان بهترین بازیکن جوان سال آسیا شناخته شد و شش سال بعد در سطح بزرگسالان همین عنوان را دریافت کرد. او به تیم ملی ایران کمک کرد تا در سال ۲۰۰۳ در مسابقات چلنج کاپ پیروز شود.

۲ – علی کریمی (از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۳، ۱۲۷ بازی ملی، ۳۸ گل)

با قاطعیت می‌توان علی کریمی را با استعداد ترین فوتبالیست ایران معرفی کرد. کنترل توپ علی کریمی و دریبل‌های شوکه کننده‌اش لقب مارادونای آسیا را از سوی طرفداران به او داد. رکورد ۱۲۷ بازی ملی او را در مقام سوم آمار بازی‌های ملی کشور قرار‌داده. جواد نکونام و علی دایی تنها افرادی هستند که بازی‌های ملی بیشتری در مقایسه با او دارند.

کریمی که اولین مسابقه ملی‌اش برای ایران را اندکی بعد از حذف ایران از مسابقات جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه انجام داد. هشت سال بعد به فردی اصلی برای ایران در صعود به مسابقات جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان تبدیل شد. او می‌توانست با بازی در ترکیب تیم کارلوس کی‌روش برای مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل، دومین حضورش در این رقابت‌ها را تجربه کند.

علی کریمی در رده باشگاهی در سال ۲۰۰۵ با باشگاه بایرن مونیخ قرارداد بست. و در اولین فصل حضورش قهرمانی در لیگ و جام حذفی را با این باشگاه کسب کرد. او بعد از آن با باشگاه شالکه نیز توانست یک قهرمانی دیگر در جام حذفی آلمان کسب کند. او در سال ۲۰۰۴ به عنوان مرد سال آسیا برگزیده‌شد و در سال ۲۰۱۲ در حالی که ۳۴ سال سن داشت. در انتخاب بهترین مرد سال آسیا در مقام دوم قرار گرفت.

 

1- علی دایی (۱۴۹ بازی ملی، ۱۰۹ گل)

در شرایطی علی کریمی از لحاظ تکنیکی بالاتر از علی دایی بود، رکورد گلزنی دایی در حد ملی را نمی‌توان نادیده گرفت. او رتبه‌ای ویژه در تاریخ فوتبال به خود اختصاص داد. و با عبور از فرانس پوشکاش در سال ۲۰۰۳ مقام برترین گلزن در سطح جهانی را به خود اختصاص داد.

آمار ۱۴۹ بازی ملی او را به فوتبالیستی با بیشترین بازی ملی در تاریخ فوتبال کشور تبدیل کرده و در رتبه چهاردهم جهان قرار داده‌است. دایی در مسابقات جام‌جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶ برای ایران به زمین رفت؛ هرچند نتوانست در هیچ کدام از این رقابت‌ها برای تیمش گلزنی کند.

او در درجه باشگاهی یک سال با درخشش را در بایرن ‌مونیخ گذراند. و فرانتس بکن باوئر، اسطوره این تیم او را یک «مهاجم در کلاس جهانی» خواند. دوران کم حضور او در آلمان با یک قهرمانی در لیگ و دو قهرمانی در جام حذفی همراه بود . در شرایطی که دایی در آخرین سال حضورش در این باشگاه به مقام بازیکن سال آسیا دریافت کرد.

کلام آخر

امیدواریم از خواندن‌این (اسطوره‌های فوتبال ایران چه کسانی بودند؟) مطلب اطلاعات کافی را بدست آورده‌باشید. البته شاید از شما سوال کنند که اسطوره‌های فوتبال ایران چه کسانی بودند؟ پاسخ دیگری بدید. برای همین باید بگوییم که این اسامی بر اساس افتخارات جمع آوری شده‌است. اگر به این دسته از مقالات علاقه دارید. مجله خبری ما را در دسته‌یورزش و تناسب اندام دنبال کنید.

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

بهترین بازی‌های گروهی و دسته جمعی

خواندن مطلب بعدی ←

انواع ورزش‌های باستانی در ایران کدامند؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین