خبر های فوری:

چیزی پیدا نشد

اسامی فیلم‌های توقیفی در ایران

توقیف فیلم‌ها در سینمای‌های کشور، اتفاق جدیدی نیست. از دایره مینا به کارگردانی داریوش مهرجویی که چند سالی توقیف بود تا همین  چند سال گذشته که رحمان ۱۴۰۰ پس از بیست روز از اکران متوفق و توقیف شد و آخر سال در شبکه نمایش خانگی وارد بازار شد. هر یک از این توقیف‌ها یک سد است در راه حرکت توسعه‌ای سینما. عمر و هزینه و انرژی فیلم‌ساز از بین می‌رود و اگر خوش شانس باشد، می‌تواند چند سال بعد، با انجام تغییرات و اصلاحات، هنگامی که کاملا موردش کهنه شد، به اکرانی حدی راضی شود یا فیلمش را به ‌جای سینما در شبکه نمایش خانگی به پخش برساند. اگر هم خوش شانس نباشد که مانند خسرو معصومی باید با قاچاق غیرقانونی فیلمش مواجه شوددر این مطلب میخواهیم اسامی فیلم‌های توقیفی در ایران را در مجله خبری توکا مگ باز گو کنیم.

اسامی چند فیلم‌‌های توقیفی در ایران

در ادامه با چندی از اسامی فیلم‌های توقیفی در ایران آشنا می‌شویم:

چریکه تارا – بهرام بیضایی

اسامی فیلم‌های جذاب توقیفی در ایران

اول فیلمی در سینمای ایران بعد از انقلاب توقیف شد، برای بهرام بیضایی است. فیلمی که به علت تغییر قوانین حجاب در اوایل سال‌های انقلاب از پخش باز ماند «مرگ یزدگرد» و «خط قرمز» به کارگردانی مسعود کیمیایی هم دچار همین موضوع شدند.

برزخی‌ها – ایرج قادری

سال ۱۳۶۱، ایرج قادری با سوپراستاری مثل محمدعلی فردین و ناصر ملک‌ مطیعی، در «برزخی‌ها» با هشت میلیون فروش رکورد سینمای کشور را شکست. اما پس از زمانی فیلم از پرده سینما به پایین آمد و بازیگرانش ممنوع‌التصویر شدند.

آدم‌برفی – داوود میرباقری

اسامی فیلم‌های جذاب توقیفی در ایران

فیلم هویت دوگانه و مهاجرین ناامید ایرانی در ترکیه، سبب شد زمان اکران «آدم‌برفی»، کسانی به سینماها هجوم بیاورند و با اعتراضات پهناور فیلم سه سال از پخش متوقف شد.

شب‌های زاینده‌رود – محسن مخملباف

مخملباف هم که آن هنگام فیلم‌ساز مشهور دولتی بود دچار توقیف شد. «شب‌های زاینده‌رود» اوایل به علت تفاوت با تفکر انقلاب چیزی حدود سی دقیقه سانسور شد و بعد هم به علت نمایش روابط آزاد بین زن و مرد و خودکشی هیچ وقت به روی پرده سینما نرفت. «نوبت عاشقی» هم بااینکه در جشنواره فجر به تصویر کشیده شد اما به علتی مشابهی توقیف شد.

خانه‌ای روی آب – بهمن فرمان‌آرا

اسامی فیلم‌های جذاب توقیفی در ایران

«خانه‌ای روی آب» به علت اشاره به قتل‌های زنجیره‌ای پس از نمایش در جشنواره فجر با حواشی بسیاری مواجه شد، اما توانست به اکران برسد. «خاک آشنا» دیگر فیلم فرمان‌آرا پس از دو سال توقیف به نمایش درآمد و «دلم میخواد» بعد از پنج سال و تغییر اسم روی پرده سینما آمد.

دایره – جعفر پناهی

«دایره» با داستانی درباره بانوان زندانی، هیچ وقت پروانه نمایش کسب نکرد و سال‌ها بعد فقط یک فرصت پخش خصوصی در سینما سپیده را پیدا کرد. پس از «دایره» همه‌ی فیلم‌های جعفر پناهی سرنوشتی یکسان مواجه شدند. «آفساید» که از حق ورود بانوان به ورزشگاه می‌گفت متوقف شد و نسخه غیرقانونی آن نمایش داده شد. پس از کارهای سیاسی پناهی در سال ۸۸ او ممنوع‌التصویر شد، اما فیلم‌سازی را با امکاناتی کم مثل دوربین تلفن همراهش ادامه داد و «پرده»، «این فیلم نیست» و «تاکسی» را درست کرد.

مارمولک – کمال تبریزی

اسامی فیلم‌های جذاب توقیفی در ایران

«مارمولک» به علت تصویر جنجالی از یک روحانی چند روز پس از اکران توقیف شد و بعد هم نمونه قاچاق آن وارد باز شد. در آخر هم، چند سال گذشته «مارمولک» به‌طور رسمی و به وسیله شبکه نمایش خانگی به نمایش درامد. کمال تبریزی اما با توقیف صمیمی است. «در مسلخ عشق» در هنگام جنگ ایران و عراق به علت نمایش دادن عقب‌نشینی تانک‌های ایران و ضعیف شدن روحیه رزمندگان دچار توقیف شد. «خیابان‌های آرام» هم به کاگردانی کمال تبریزی است که از سال ۸۹ در توقیف میگذراند.

صدسال به این سال‌ها – سامان مقدم

تاریخ‌ نگاری سی‌ساله سامان مقدم فقط یک ‌بار در جشنواره فجر به تصویردرآمد و تا امروز و باوجود داشتن پروانه نمایش همین‌طوری سرنوشتی گنگ دارد.

به رنگ ارغوان – ابراهیم حاتمی کیا

اسامی فیلم‌های جذاب توقیفی در ایران

طعنه‌های سیاسی و نشان دادن یک مأمور وزارت اطلاعات سبب توقیف چندساله فیلم حاتمی کیا، باوجود جوایزی که در جشنواره فجر دریافت کرده بود، شد. «گزارش یک جشن» فیلم دیگر ابراهیم حاتمی کیا که مورد رخداد سال ۸۸ است، هنوزم در توقیف به سر میبرد.

شکارچی – رفیع پیتز

با اینکه فیلم‌برداری «شکارچی» پیش از اتفاقات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به آخر رسید، اما این فیلم به علت شباهت‌هایی با این رخداد تنها در جشنواره‌های بین‌المللی به تصویر کشیده شده است.

سنتوری – داریوش مهرجویی

اسامی فیلم‌های جذاب توقیفی در ایران

فیلم مهرجویی هم پس از آن که در جشنواره فجر مورد تشویق قرار گرفت، به علت نامعلومی متوقف شد. «سنتوری» هم پیش از آنکه به شبکه نمایش خانگی برسد، قاچاق شد و نوارهای غیرقانونی‌اش در بازار پخش شده‌بود.

رستاخیز – احمدرضا درویش

«رستاخیز» به علت به تصویر کشیدن‌چهره حضرت ابوالفضل، یک روز بعد از اکران متوقف شد. سال گذشته یک شبکه عربی فیلم را به نمایش درآورد که با واکنش صاحبان اثر روبرو شد. در حالیکه گفته‌می‌شود که «رستاخیز» جواز نمایش در شبکه خانگی را دارد اما تهیه‌کننده فیلم از امکان پخش این سینمایی از آمازون و نتفلیکس اطلاع داده‌است.

کلام آخر

کاربران اینترنتی امیدواریم از خواندن‌این مطالب (اسامی فیلم‌های توقیفی در ایران) لذت برده‌باشید. اگر شما به این مورد از مطالب در زمینه فیلم سریال علاقه‌مند هستید وب سایت خبری ما را در دسته فیلم و سریال دنبال کنید

 

0 مورد نقد و بررسی

→ خواندن مطلب قبلی

معرفی چند گیاه دارویی برای تقویت حافظه و افزایش هوش

خواندن مطلب بعدی ←

بدن انسان روزانه به چند لیتر آب نیاز دارد؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین